Hollywood yıldızlarını hack'leyen Collins suçunu kabul etti

Hollywood yıldızlarını hack'leyen Collins suçunu kabul etti
Hollywood yıldızlarını hack'leyen Collins suçunu kabul etti
Hollywood yıldızlarının hesaplarını hack'leyerek özel fotoğraflarını internete sızdıran hacker suçunu itiraf etti. Ryan Collins, beş yıla kadar hapisle yargılanacak.

RADİKAL - İki sene önce aralarında Jennifer Lawrence , Kim Kardashian ve Rihanna gibi çok sayıda ünlü ismin hack'lenerek özel fotoğraflarının internete sızdırılmasına ilişkin sürdürülen soruşturma neticeye ulaştı. Saldırıyı düzenleyen hacker suçunu itiraf etti. Ünlülerin iCloud hesaplarının hack'lenerek özel fotoğraflarının internete sızdırılmasına ilişkin soruşturma kapsamında suçlanan 36 yaşındaki Ryan Collins suçunu kabul etti. 2014 yılında yaşanan olayda kilit bir rol oynadığı belirtilen ABD'li adamın aralarında ünlü isimlere ait 50 iCloud hesabı ve 72 Gmail hesabını hack'lediği düşünülüyor.ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Collins'in fotoğrafların internete sızdırılması konusunda henüz bir bulguya rastlanmadığının da altı çizildi.

HESAPLARA ELEKTRONİK POSTA ARACILIĞIYLA GİRMİŞ 
Soruşturma kapsamında Collins'in onlarca ünlü ismin iCloud ve Gmail hesaplarına nasıl ulaştığı da netlik kazandı. Yaklaşık iki yıl boyunca bu saldırı için girişimlerde bulunan ABD'li adam, kurbanlarına Apple ve Gmail'den gelmiş süsü verilen elektronik postalar göndererek bilgilerini ele geçirmiş. Collins'in kullandığı bir başka yöntem ise yıldız isimlerin şifrelerini tahmin etmek. İddiaya göre, hack saldırısına uğrayan pek çok isimin şifreleri tahmin edilmesi kolay kombinasyonlardan oluşuyordu. 

Ünlülerin çıplak fotoğrafları çalındı
 

5 YILA KADAR HAPİSLE YARGILANACAK
Ntv'nin haberine göre Pennsylvania eyaletinde yaşayan Collins söz konusu suçlardan dolayı beş yıla kadar hapis ile yargılanacak ve 250 bin dolar para cezasına çarptırılacak. Ancak hack saldırısının kurbanlarının Collins'e maddi ve manevi tazminat davası açma hakları bulunuyor. Bu nedenle Collins'in ödemesi gereken para cezası bedeli yüksek bir meblağa ulaşabilir.  

Hollywood'un 'kara pazar'ı