Hollywood'un Ay filmi!

Hollywood'un Ay filmi!
Hollywood'un Ay filmi!

Ay?a ilk kez ayak basışın orijinal kayıtları (solda) artık yok. 40. yıl için izlettirilen görüntüler (sağda) Hollywood işi...

NASA, 1969'da Ay'a ilk ayak basışın kayıtlarını kaybetmiş. Hollywood 'sihirbazları' daha sonra ilk gün TV'de yayımlanan görüntüleri adam etmiş

LONDRA - Neil Armstrong’un 1969 yılındaki Ay’a ilk ayak basışının görüntüleri televizyon tarihinin en çok izlenenleri arasındadır. Ancak NASA, bu önemli anın kayıtlarının bulunamadığının, 70’lerde ve 80’lerde 7 gün 24 saat gelen elektronik bilgileri almak için üzerine kayıt yapılabilmiş olacağını itiraf etti.
Çoğu kimse için bu olay, çocuğun düğün kaseti üstüne çizgi film kaydetmesiyle eşdeğer uçuklukta! Armstrong’un Ay’da kullandığı kameranın tasarımcısı Stan Lebar, “Biliyorum, inanması güç ama o kasetlerin artık var olmadığını kabul etmeliyiz” diyor.
Dört orijinal kopya kaybolunca NASA, ‘Casablanca’, ‘Singing in the Rain’ gibi klasikleri de elden geçiren Hollywood film şirketi Lowry Digital’in kapısını çalmış. Bu iş için 230 bin dolar alan Hollywood ‘sihirbazları’ kalitesiz televizyon kayıtlarını temizlemiş, görüntüleri keskinleştirmiş ve kaliteli bir görüntü elde etmiş. Yüksek çözünürlükle dijital ortama da aktarılan görüntüler, Ay’a çıkışın 40. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde NASA’nın internet sitesinden izlenebiliyor. 

10.5 dolarlık tarihi çek
Kutlamalar kapsamında bir de açık artırma yapıldı, Ay’a ayak basan ilk insan Neil Armstrong’un sefere çıkmadan saatler önce imzaladığı bir çeki, Jack Staub adlı bir mühendis 27 bin 350 dolara (yaklaşık 42 bin TL) satın aldı.
10.5 dolarlık (16 TL) çeki Armstrong, NASA yöneticisi Harold Collins’den aldığı borç paraya karşılık yazmış. Müzayede evi Armstrong’un çeki Ay’da başına bir şey gelirse diye imzaladığını, ancak Collins’e döneceğini ve çeki paraya çevirmemesini söylediğini belirtti. (Yaşam Servisi)