Hollywood'un kadınları sektördeki cinsiyet ayrımcılığına karşı isyanda!

Hollywood'un kadınları sektördeki cinsiyet ayrımcılığına karşı isyanda!
Hollywood'un kadınları sektördeki cinsiyet ayrımcılığına karşı isyanda!
Hollywood'un kadın yıldızları sektörün kadınlara yönelik ayrımcı tavırlarına ses çıkarmaya devam ediyor. Meryl Streep ve Jennifer Lawrence'ın hemen ardından bu kez Sienna Miller konuştu: 'İki kişilik bir oyunda bana erkek oyuncunun yarısı kadar ücret önerdikleri için işi reddettim."

RADİKAL – Hollywood’un kadın oyuncuları erkeklerle aralarındaki ücret eşitsizliği konusunda seslerini yükseltmeye son hızla devam ediyor. Son olarak dün Jennifer Lawrence  kaleme aldığı blog yazısında, kendisine aynı yapımlarda rol aldığı erkek oyunculardan daha düşük ücret verildiğini anlatmıştı. Lawrence’ın çıkışının devamını Sienna Miller getirdi. Hollywood’un İngiliz yıldızlarından Miller E! News’e, rol arkadaşı olan erkek oyuncuya kendisinin iki katı ücret teklif edildiği için, adını vermediği bir oyunu reddettiğini söyledi: “Rol almak istediğim bir oyunu kabul etmedim çünkü bana erkek oyuncunun ücretinin yarısı teklif edildi. Üstelişk bu iki kişilik bir oyundu.”
Jennifer Lawrence, Lena Dunham’ın blogu ‘Lenny’de yayımlanan yazısında hem erkek oyunculardan daha az para aldığını hem de bir fikrini ifade edeceği zaman , erkeklerin tersine, kendisini 'sevimli' olmak zorunda hissettiğini yazmıştı. Lawrence’ın bahsettiği ücret eşitsizliklerinden biri de kendisinin de rol aldığı ‘American Hustle’ adlı filmde yaşanmıştı. Ücretlerin farklılığından Lawrence da kamuoyuyla birlikte, Sony Pictures’un sisteminin hack’lenmesi ve mail’lerin sızmasıyla haberdar olmuştu.

Jennifer Lawrence: Hollywood erkek oyunculara daha fazla para veriyor

Bradley Cooper ve Sienna Miller

‘American Hustle’daki erkek oyunculardan biri de Bradley Cooper’dı. Cooper ile Miller, ‘ücret eşitsizliğiyle’ konusunun açıldığı E! News röportajında birlikteydi. (İkili yakında vizyona girecek ‘Burnt’ filminde birlikte rol aldı.) Miller’ın açıklamasının ardından söz alan Cooper, Lawrence’ın blog yazısını okumadığını söyleyerek şöyle devam etti: “Şunu söyleyebilirim ki bu ilginç bir durum. Çünkü belli bir miktarı hak ettiğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken bu zihniyeti değiştirip Sienna’nın yaptığı gibi dik durmaktır."
Emma Watson

Lawrence'ın yazısına Hollywood’un kadın oyuncularından destek mesajları geldi. Aktris Emma Watson Twitter hesabından ‘Jennifer Lawrence seni çok seviyorum’ yazarken, Elizabeth Banks ve Jessica Chastain gibi isimler de destek mesajları attı.

MERYL STREEP DE TOPA GİRMİŞTİ...
Hollywood’un kadınlarının ‘eşitsiz muamele’ itirazlarından biri de geçen hafta sinemanın en iddialı kadın oyuncularından biri olan Meryl Streep’ten gelmişti. 59. Londra Film Festivali'nin açılış filmi 'Suffragette'te İngiltere'de kadınlara da oy hakkı verilmesi için yürütülen siyasimücadeleye liderlik yapan Emmeline Pankhurst'ü canlandıran Oscar ödüllü oyuncu filmin basın toplantısında, kadınların karar alma süreçlerine daha fazla dahil edilmesi gerektiğini söylemişti. Streep ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki film oylama sitesi Rotten Tomatoes'da çok büyük çoğunluğun erkeklerden oluştuğunu, New York Film Eleştirmenleri Çevresi'nde de sadece iki kadın eleştirmene karşılık, 37 erkek eleştirmen bulunduğuna dikkat çekmişti.
Meryl Streep'ten 'erkek egemen Hollywood'a çıkıştı

Kısa süre önce konuyu gündeme getirenlerden biri de Oscarlı İngiliz oyuncu Emma Thompson olmuştu. Thompson, Hollywood 'da kadın oyuncuların hâlâ yaşları ve dış görünümleriyle yargılandığını söylemişti: "Bu konuda gözle görülür bir gelişme olduğunu düşünmüyorum. Hatta kadınların nasıl görünmesi gerektiği sorusunun cevabının, gençliğimdeki cevaptan daha kötü olduğunu düşünüyorum.”

İZ BIRAKAN KADIN KARAKTERLER AZINLIKTA
Konuyla ilgili 2013’te bir araştırma yapan Forbes dergisi Hollywood'da kadın oyuncuların erkek oyunculara göre daha az para kazandığını belgelemişti. Buna göre film sektöründe 2013 yılında elde ettiği 33 milyon dolarla, en çok kazanan kadın oyuncu olan Angelina Jolie en az kazanan erkek oyuncularla aynı parayı almıştı. Araştırmaya göre iz bırakan karakterlerin sadece yüzde 30.8'i kadın olarak belirlendi. Dergi, erkeklerin oynadığı beş filmden sadece birinde kadınların kendilerine önemli yer bulduğunu yazmıştı. Ekonomi  dergisi Forbes'e göre 2013'te en çok kazanan 10 aktris toplamda 181 milyon doların sahibi olurken, bu rakam en çok kazanan ilk 10 aktör içinse 465 milyon dolar olarak belirlenmişti.

ERKEKLER 'YAŞLANMIYOR'...
Hollywood’da kadınların erkek meslektaşlarından daha az ücret alıyor olması, cinsiyet ayrımcılığı meselesinin ayaklarından sadece biri. Kadın oyuncuların da son dönemde açıkça ifade etmeye başladığı gibi, erkekler söz konusu olmayınca pek mesele edilmeyen ‘yaş’ mevzuu kadınlar için tıkır tıkır işlemekte. Pek çok yapımda 50 yaş üstündeki erkek yıldızlar, en fazla 30’larında olan kadın oyuncularla ‘eşleştiriliyor’, kadın oyuncular gençlik çağını aştıktan sonra hızla ‘ıskartaya çıkarılabiliyor.’ Buna dair son sitemkâr sözler geçtiğimiz aylarda Anne Hathaway’den gelmişti. Zira henüz 32 yaşında ama Oscar ödüllü oyuncu da artık Hollywood’da 'yaşlı' sayılan kadın oyuncular arasına alınmış bile... Eylül sayısında Glamour dergisine konuşan başarılı oyuncu, artık rolleri 24 yaşındaki oyunculara kaptırdığından bahsediyordu: “Şikâyet edemem çünkü bende bundan yararlandım. 20’li yaşlarımın başındayken 50’lerindeki bir kadın rolü yazılırdı ve onu da ben alırdım. Şimdi 30’lu yaşlarımın başındayım ama ‘Neden bu rolü o 24 yaşındakine vermişler?’ diyorum.”


Maggie Gyllenhaal

37 YAŞINDAKİ GYLENHAAL ‘YAŞLI’ BULUNDU
Hathaway’den önce, geçtiğimiz mayıs ayında da Hollywood’un en özgün yüzlerinden Maggie Gyllenhaal, 55 yaşındaki bir erkek oyuncunun karşısında oynamak için ‘yaşlı’ bulunduğundan bahsetmişti. 37 yaşındaki Gyllenhaal ‘The Wrap’a verdiği röportajda 30’larının ortasındayken yaşadığı bu diyalogla birlikte ‘yaşı geçmiş’ olarak tanımlanınca şoka girdiğini anlatmıştı: “Bu tür olaylar Hollywood’da kadın oyuncu olarak beni hep şaşırtıyor. 37 yaşındayım ve kısa süre önce, 55 yaşındaki bir aktörün aşk ilişkisi yaşayacağı kadın karakter rolü için yaşlı olduğum söylendi. Hayretler içinde kaldım. Kendimi kötü hissettim, sinirlendim ama daha sonra buna gülmeye başladım.”

KADIN KARAKTERLERİN SESİ KISIK!
Hollywood’un ekranda ve kamera arkasında devam eden eşitsizliğine kanıt sunmaya çalışan bir başka araştırma 2007–2014 arasındaki popüler filmlerde kadınların konuşma sahnelerinin üçte birden az bir orana sahip olduğunu ispatlamıştı. Güney California Üniversitesi Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu tarafından 2007–2014 arasındaki 700 büyük film incelenerek hazırlanan raporda “Hollywood’un kadınlar, beyaz olmayanlar ve LGBT karakterleri ekranda göstermekle ilgili tartışmasız bir önyargısı olduğu” vurgulanmıştı. Rapora göre 2007’nin en iyi 100 filminde sadece 20’sinin başrol oyuncusu kadınken 2014’te bu rakam 21. Kamera arkası da farklı değil: 2014’ün en iyi 100 filminden sadece ikisi, 2007’de ise en iyi 100 filmden sadece üç tanesi bir kadın yönetmen tarafından yönetilmişti. İncelenen 700 filmden sadece üç tanesi Afro-Amerikanlar tarafından yönetilmiş. Geçen yılın en iyi 100 filminde konuşan ya da ismi olan karakterlerin yüzde 73.1’i beyaz, yüzde 4.9’u Hispanik, yüzde 12.5’i siyahi, yüzde 5.3’ü ise Asyalıydı. Ayrıca bu filmlerin hiçbirinde 45 yaşın üstünde kadın oyuncu yer almıyordu. 

Hollywood'un kadınları nerede?

Searching For Debra Winger

DEBRA WINGER NEREDE!

Kadın oyuncuların Hollywood’da ayrımcılık altında var olduğu son dönemde yıldız kadınlarca dillendirildiği için daha sık gündeme gelse de konu yeni değil. Rosanna Arquette imzalı 2002 yapımı film ‘Searching for Debra Winger’ (Kayıp Aranıyor) Hollywood’un kadın oyunculara bakışını mizahi ve gerçekçi bir dille ele almıştı.
Kendisi de 80'lerin aranan oyuncularından olan Rosanna Arquette, 80’lerin yıldız ismi olup da sonraları unutulan Debra Winger’dan yola çıkarak Hollywood'daki kadınların belirli bir yaştan sonra nasıl gözler önünden silindiklerinin üzerine gitmişti. Arquette, Sharen Stone, Meg Ryan, Jane Fonda, Charlotte Ramplin, Melanie Griffiith ve Whoopi Goldberg gibi Hollywood'a damgalarını vurmuş kadın oyuncularla görüşerek Hollywood’un kadın oyuncuları ‘güzellikleri ve gençlikleri’ azalınca nasıl da silip yok ettiğini gözler önüne sermişti.

Derleyen: Bahar Çuhadar