Hollywood'un kolunda salınan çantalar

Hollywood'un kolunda salınan çantalar
Hollywood'un kolunda salınan çantalar
Süpermodel Heidi Klum'dan Hollywood yıldızı Jessica Alba'ya bir dolu parıltılı ismin kolunda onun tasarladığı çantalar salınıyor. 'Misela' markasının yaratıcısı Serra Türker'in 'zamansız modellerinin' sırrını deştik...
Haber: GÜLBİN ÖZBEY / Arşivi

Rhode Island School of Design’da tekstil tasarımı okudu. Okulu bittikten sonra Tocca’da çalışmak için New York’a taşındı. Hayallerinde hep kendine ait tasarımlar yapmak vardı. Hem çalışıyor hem de hafta sonları Parsons’dan aksesuvar tasarımı dersleri alıyordu. Hedefine de o yıl, 2008’de ulaştı: Serra Türker Misela’yı kurdu. Misela, üç kız kardeşin adlarının kısaltması: Mina, Serra ve Lara…
Serra Türker’in tasarımlarının keşfedilmesi çok da uzun zaman almadı. Hem de ne keşfedilme! Bir gün çalıştığı showroom’a Amerikan Vogue’un editörleri geldi. Tasarımları beğendiler ve bir çekim organize ettiler. İşte tasarımcının şöhret serüveni de böyle başladı.
Türkiye ’de geçen yıl Pera’da bir butik açtı. Burası ilk ve tek butiği. Ancak ürünlerine İstanbul ’da Harvey Nichols, Midnight Express ve Atelier 55’ten ulaşabiliyorsunuz. Yurtdışında ise New York, Londra, Hong Kong, Riyad ve Dubai’de satılıyor. Özellikle ABD ’de çok fazla Hollywood ünlüsü kullanıyor Misela’yı. Peki kim onlar? Serra Türker çantalarını son olarak Heidi Klum, Diane Krugger ve Jessica Alba’nın taktığını söylüyor. 

Yoğun iş günleri için: Edna

Türker, koleksiyonların geçmiş koleksiyonun devamı olmasına özen gösteriyor. Klasikleşen modellerine yeni renk ve materyal alternatifi sunmayı tercih ediyor. Tasarımcı için önemli olan zamansız modeller yaratmak. Sezonun öne çıkan renkleri bordo ve koyu yeşil ama onun dışında siyah, vizon ve taba renkler de vazgeçilmezler arasında.
Türker, “Tasarımlarımın hem ‘simple’ olmasına hem de beni yansıtmasına özen gösteriyorum. Çanta tasarlamayı yaşam biçimi olarak görüyorum. Kendi ihtiyaçlarıma göre koleksiyonlarımı genişletiyorum. Örneğin gündüzlerim çok yoğun geçiyor. Yani büyük ve hafif bir çantaya ihtiyacım var. Bunun için tasarladığım Edna modeli bu ihtiyacı duyan kadınları baştan tavlıyor” diyor. Tasarımcı, dönem dönem resim, müzik ve diğer sanat öğelerini yorumlayarak çantalarında kullandığını söylüyor.
Peki kendi çanta tercihi? Türker, buna “Gündüzleri benim için rahat olmak çok önemli. Büyük çanta tercih ediyorum. Akşamları ise kıyafetlerimi tamamlayacağına inandığım özel parçalar kullanıyorum” şeklinde cevap veriyor. Ona göre, bir çantanın olmazsa olmazı rahatlığı, sonra da şıklığı. Kendi hayatında da sadelik önemli: “Bu nedenle tasarımlarımda her ne kadar çok renk ve doku olsa da bunların sadelik başlığında birleşmesini tercih ediyorum. O nedenle çanta tasarımında çıkan her detayı kendi içinde çözüp, sadece gerekli olan kısımlarına odaklanıyorum. Komplike bir şeyi basitleştirebiliyorsam o zaman tasarımlarımdan mutlu oluyorum.” 

Eklektik kadın

Tasarımcı, çantalarda her türlü materyali kullanıyor. Onun için önemli olan kullandığı malzemenin “Bu Misela’ya ait” dedirtebilmesi, özgünlüğü yakalayabilmesi. Bunu bazen baskıyla, bazen dikişle, bazen de aksesuvarlarla sağlıyor. Tasarımcı, kişiye özel çalışmıyor ama kendi stilinin adını koymuş, ‘Eklektik kadın’… Kendini yaratan, kalıplarına sığmayan, çok gezen, çok gören, özgür bir kadın... Yaratmak istediğini başardığını, bu kadınla Misela’nın her kullanıcısında buluştuklarını söylüyor. Şimdilik sadece çantaya odaklı çalışmak istiyor Serra Türker ama ileride bunun bir ‘life style’ markası olacağından kuşkusu yok. Son olarak kimleri beğendiğini soruyoruz. Cevap: Raf Simons, Alber Elbaz, Dries Van Noten, Reed Krakoff...