Hollywood'un vamp efsanesi Lauren Bacall öldü

Hollywood'un vamp efsanesi Lauren Bacall öldü
Hollywood'un vamp efsanesi Lauren Bacall öldü
'Şark Ekspresinde Cinayet', 'Milyoner Avcıları' gibi filmleriyle tanınan Hollywood'un efsane oyuncusu Lauren Bacall, 89 yaşında hayatını kaybetti. Etkileyici bakışlarından ötürü 'vamp kadın' olarak anılan Bacall, bir başxka efsane Humphrey Bogart'ın da dördüncü eşiydi.

Amerikan sinema ikonu Lauren Bacall’ın ölümü, eski eşi Humphrey Bogart’ın ailesi tarafından Twitter üzerinden duyuruldu. 1940’lı yıllarda Hollywood’un altın çağında kariyerine başlayan Lauren Bacall’ın beyin damarlarında yaşadığı bir sorun yüzünden felç feçirdiği ve kurtarılamadığı açıklandı. Dumanlı sesiyle hafızalara kazınan Lauren Bacall, etkileyici bakışlarından ötürü ‘bayan ifade’ ve ‘vamp kadın ’ olarak da anılıyordu.
Kökeni Polonya ve Romanya’ya dayanan Yahudi göçmeni bir ailenin tek çocuğu olarak 1924 yılında New York’ta doğan Lauren Bacall, 15 yaşında New York’ta Amerikan Tiyatro Sanatları Akademisi’ne girdi ancak bir yıl boyunca parasızlık yüzünden eğitimine devam edemedi. Küçük rollerde görev alarak hayatını kazanan sanatçı, 1942 yılında, ‘Miss Greenwich’ güzellik yarışmasında birinci seçildi. 1943 yılında mankenliğe adım atan güzel oyuncu, sinemadaki ilk başrolünü 1944 yılında Ernest Hemingway’ın romanından uyarlanan ‘Malik Olmak veya Olmamak’ta (To Have and Have Not) sonradan büyük aşk yaşayacağı dönemin efsane ismi Humphrey Bogart’la paylaştı. Büyük aşk yaşayan Humphrey Bogart-Lauren Bacall çifti, birlikteliklerini 1945 yılında evliliğe dönüştürme kararı aldı. Bogart’ın ölümünden sonra da kariyerine devam eden sanatçı, ‘Derin Uyku’ (The Big Sleep), ‘Milyoner Avcıları’ (How to Marry a Millionaire) ve ‘Şark Ekspresinde Cinayet’ (Murder on the Orient Express) filmlerinin de aralarında bulunduğu 60’tan fazla yapımda rol aldı. Barbra Streisand’ın yönettiği ‘Aşkın İki Yüzü’ (The Mirror Has Two Faces) filmindeki rolüyle 1996’da yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilen Lauren Bacall, aynı kategoride Altın Küre ödülünün sahibi olmuştu. Danimarkalı usta Lars von Trier’in 2005 yapımı filmi ‘Manderley’de de boy gösteren sanatçı, 2009 yılında onur Oscar’ına değer görülmüştü. Bacall, 1973’de ‘Applause’ (Alkış), 1981’de ise ‘Woman of the Year’ (Yılın Kadını) oyunlarındaki rolleriyle iki kez tiyatronun Oscar’ı kabul edilen Tony ödülü kazanmıştı.