Holokost İstanbul'da müzikle anıldı

Holokost İstanbul'da müzikle anıldı
Holokost İstanbul'da müzikle anıldı
Şişli Belediyesi, 500.Yıl Vakfı ve Anadolu Kültür'ün birlikte düzenledikleri "Holokost'u Anma Konseri", Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi'nde gerçekleşti. Geceye ünlü bestecinin torunu Gotfried Wagner de katıldı.

Gecede Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün hoş geldiniz konuşmasının ardından onur konuğu müzik tarihçisi/yazar Dr. Gottfried Wagner, bir açılış konuşması yaptı. Konsere hahambaşı vekilinin yanı sıra İsrail, Amerikan, Alman, Hollanda Başkonsolosluğu’ndan çok sayıda üst düzey yönetici ve müziksever katıldı. 

Hayri İnönü konuşmasında “Bu gecede dinleyeceğiniz eserlerle belki de Avrupa kıtasının en soğuk ve karanlık yıllarına gideceğiz. O yıllarda yaşanan hazin tecrübeler, bugün dünyada toplumsal barışın sağlanması için bizlere yol gösterici olmalıdır. Uluslararası iradenin insan hakları için daha çok mücadele etmesini sağlamak, hepimizin görevi olmalıdır” dedi. Piyanist/besteci Renan Koen ile Dr. Gottfried Wagner’in besteciler ve kamplardaki yaşam üzerine birlikte oluşturdukları metinler doğrultusunda kurgulanan gecede piyano ve koro eserleribeğeni topladı. Piyanist/besteci Renan Koen’in piyano eserlerini yorumladığı konserde, Şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu, koro eserleriyle sahnede yer aldı. II.Dünya Savaşı’nda Auschwitz Toplama Kampı’nda hayatını kaybeden besteciler Pavel Haas, Viktor Ullmann, Gideon Klein ve Zikmund Schul’un bestelerini yorumladılar. 

Savaş süresince Terezin Toplama Kampı’na alınmış daha sonra Auschwitz Toplama Kampı’na gönderilerek öldürülmüş besteciler, Terezin kampında yaşadıkları sürece eserler üretmeye devam etmiş. Pavel Haas, Viktor Ullmann, Gideon Klein ve Zikmund Schul’un kampta bestelemiş oldukları piyano ve koro eserlerini, piyanist Renan Koen ve Şef Erdem Nusret Karakaş yönetimindeki Nâzım Hikmet Akademi Korosu seslendirdiler.

Gecede ayrıca aynı dönem boyunca kamplarda yaşamış ve öldürülmüş insanların belgeleri, video röportajları ve Yahudi olmayan Hollandalı bir direnişçinin hikayesini kapsayan video röportaj yayınlandı.