Hopa'ya Kazım Koyuncu ve Nazım Hikmet heykeli

Hopa'ya Kazım Koyuncu ve Nazım Hikmet heykeli
Hopa'ya Kazım Koyuncu ve Nazım Hikmet heykeli

Nazım Hikmet

Artvin'in Hopa ilçesinde sanatçı Kazım Koyuncu ve şair Nazım Hikmet'in heykeli parka konuldu. Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, "Uzun yıllar önce Nazım Hikmet, Hopa'daki hapishanede kalmış. Bu nedenle Nazım Hikmet'e özgürlüğünü geri vermek için heykelini yaptırdık" dedi.

Artvin’in Hopa ilçesinde sanatçı Kazım Koyuncu ve şair Nazım Hikmet’in heykeli parka konuldu. Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, “Uzun yıllar önce Nazım Hikmet, Hopa’daki hapishanede kalmış. Bu nedenle Nazım Hikmet’e özgürlüğünü geri vermek için heykelini yaptırdık” dedi.

Hopa’nın yetiştirdiği önemli sanatçılardan birinin Kazım Koyuncu olduğunu ve anısını yaşatmak için de heykelini yaptırdıklarını vurgulayan Kasımoğlu, “Heykelleri Hopa halkının katkıları ile yaptırdık. Hiçbir kamu kuruluşu ve belediyenin katkısı yoktur. Tamamen halkın parası ile yapılmıştır” diye konuştu.

İyi ki doğdun Kazım Koyuncu


Kasımoğlu, Koyuncu ve Hikmet’in heykellerinin, Gürcistanlı bir heykeltraş tarafından hazırlandığını anlatarak, şöyle devam etti:
Türkiye ’de bu iş pahalı olduğu için Artvin’deki, Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelini de yapan sanatçıyla anlaştık. Heykeller 60 bin liraya mal oldu. Bu tür sanatçıları yaşatmak için girişimlerimize devam edeceğiz.”

Nazım Hikmet ve Kazım Koyuncu’nun heykelleri, ilçenin sahil kesiminde bulunan parkta yer alıyor.