'House' adamı

Daft Punk'dan Air'e, Modjo'ya, Benjamin Diamond'a pek çok hit'ini ezbere bildiğimiz Fransız grupların perde arkasında da nice isimler var.

Daft Punk'dan Air'e, Modjo'ya, Benjamin Diamond'a pek çok hit'ini ezbere bildiğimiz Fransız grupların perde arkasında da nice isimler var. Rock'ı da popu da kendine has bu memleketin elektronik müziği de son yıllarda giderek yükseliyor. Madonna'nın, son albümünde prodüktör olarak Fransız Mirwais ile çalışmaya karar vermesiyle daha da popüler olan Fransızlar artık tüm dünyada tanınmaya başladı. House müziğin bu ülkedeki en eski isimlerinden biri, ismi belki size pek aşina gelmeyecek ama prodüktör ve DJ Etienne De Crecy. Air'le, Daft Punk'la, Philippe Zdar'la (Cassius), Alex Gopher'la albümler kaydeden, pek çok ünlü parçayı remix'leyerek yeniden yaratan Etienne De Crecy bu gece Miller Clubeer Time geceleri çerçevesinde Babylon'da olacak. 1998 yılında Super Discount adıyla ve aynı adlı toplama albümle adını duyuran De Crecy (bu albüm için house müziğin en başarılı toplaması diyenler bile var) solo albümü Tempovision'u 2000'de çıkarmıştı. Paris'te yaşayan De Crecy'yi telefonla aradık.
Şimdi şaşırtıcı bir soru olacak belki ama LePen'in yükselişi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben açıkçası bundan utanıyorum. Pek çok Fransız gibi. Oy kullanmadım ve kendimi suçlu hissediyorum. Bu adam gerçekten berbat bir tip ve işin kötüsü şov yapmıyor, söylediklerinde ciddi.
Beklenen bir sonuç muydu sizce?
Aslında hayır. Çünkü ben Fransızların ırkçı olduğunu düşünüyorum. Özgürlük, eşitlik ve kardeşliğin ülkesi olduklarını söyleyip hep ırkçı oldular. Evet bu sonuç toplumda kaygıyla karşılandı ama beni pek de şaşırtmadı doğrusu. Çünkü kim ne derse desin ben sokakta yürürken Fransızların, yabancı kökenlilere nasıl davrandıklarını, nasıl
baktıklarını görüyorum. Bunun 11 Eylül'le ilişkisi filan da yok. Çünkü bu artık insanların ruhuna işlemiş bir şey. Yani Fransa ırkıçdır ve bunu asla söylemez.
Müziğe gelirsek, siz house ve dance'in pek çok önde gelen ismiyle çalıştınız hatta onları yakından tanıyorsunuz..
Evet. Ben liseyi Versailles'da okudum ve orada şimdi adını duyduğunuz bazı isimlerle bir aradaydık, Alex Gopher, Jean-Benoit Dunckel, Nicolas Godin gibi. Philippe Zdar'ı ise çalıştığım stüdyoda tanıdım, onun asistanlığını yapıyordum. Tekno ve house'u orada öğrendim diyebilirim. Onunla birlikte Motorbass ismiyle maxi single'lar kaydettik.
Air ekibiyle de çalıştınız bu arada.
Evet, Air'in ilk parçası Modulor'u Philippe ve Nicolas (Godin) ile birlikte yaptık. Hala zaman zaman birlikte çalışıyoruz.
Zdar hariç hepiniz Versailles'daydınız. Nedir oranın sırrı?
Versailles kesinlikle eğlenceli bir yer değildi. Fazla sağcı, belki kraliyetçi (royaliste) bir yer. Biz oradaki teknik lisede birlikte okuyorduk ve ortamın yaramaz öğrencileri rolü bize düşüyordu. Ben orada sadece dört yıl yaşadım, ama liseyi bitirdikten sonra daha fazla kalmam için de bir neden yoktu zaten. Diplomayı alıp kendimi Paris'e attım.
Evim Türk mahallesinde
Tempovision (2000) dans müziğinden ziyade soul ve blues etkisinde bir house çalışması desek, yanlış mı olur?
Hayır. Yapmak istediğim tam olarak bir elektronik blues albümüydü. Dans müziğini basit bir ritimden ötede algılamak istiyorum. 70'lerde disco vardı şimdiyse house var ve sana neredeyse sınırsız olanaklar sağlıyor.
İlginç sample'lar yapmak için araştırma yapıyor musunuz? Farklı ülkelere gidiyor musunuz mesela?
Aslına bakarsan, Paris'teki CD ya da plak satan mağazalara gidiyorum. İstediğim herhangi bir CD'yi alıp içinde ne varsa istediğim gibi bozup bozup yapıyorum. Bir sampler ve bilgisayar dışında hiçbirşey kullanmam. Hem bu yöntem daha hesaplı. Adı üstünde house bu, evden çıkmak zorunda olmamalısın.
Türkiye hakkında bir fikriniz var mı?
Oraya hiç gitmedim ama Türkler hakkında bir fikrim var. 10. bölgede Faubourg Saint-Denis'de oturuyorum. Burası Türklerin yoğun olduğu bir yer. İzlenimin nedir dersen. En bariz olanı her yandaki PKK afişleri ve yazıları, hapishanedeki insanların resimleri filan. Yani Türkiye'de Kürtlerle ilgili hassas durumlar var. Bu meseleyi biliyorum biraz. Sonuçta İstanbul'a geleceğim için memnunum.