Houston, bir problem var

ABD Kongresi, bugün uzay çalışmalarının güvenliği ve geleceğiyle ilgili olarak NASA uzmanlarını terletecek.

NEW YORK - ABD Kongresi, bugün uzay çalışmalarının güvenliği ve geleceğiyle ilgili olarak NASA uzmanlarını terletecek. NASA Genel Direktörü Sean O'Keefe, Kongre'de düzenlenecek toplantıda Senato ve Temsilciler Meclisi'nin sorularını yanıtlayacak. O'Keefe'e yöneltilmesi beklenen sorular şunlar:
Uluslararası Uzay İstasyonu uğruna uzay mekiği programı bütçesinden kesinti yapıldı mı? NASA'ya ayrılabilen sınırlı bütçe, mekik programının güvenliğini tehlikeye sokuyor mu?
1 Şubat'ta atmosfere girerken yanan mekikle ilgili olarak üç ekipten oluşan bir araştırma komisyonu çalışıyor. Komisyonun iki ay içinde kaza nedeni konusunda sonuca ulaşması hedefleniyor.
Teksas ve Louisiana eyaletlerinden toplanan 12 bini aşkın enkaz parçası, en kısa sürede, mekiğin inmeye çalıştığı Florida-Kennedy Uzay Üssü'ne götürülecek. Parçalar burada yeniden birleştirilerek kaza nedeni bulunmaya çalışılacak. Üsse götürülecek parçalar arasında, mekiğin havalanışı sırasında hasar gördüğü için kazaya yol açtığı öngörülen sol kanattan bir parça da yer alıyor.
Araştırma komisyonunun başkanı Hal Gehman'ın kazayla ilgili yeni savı ise şöyle: "Askeri radarların görüntülerinde, ikinci gün, buz olduğu tahmin
edilen bir cismin araçtan ayrıldığı görülüyor. Kabinin altındaki su ve sıvı atık giderinde oluştuğu sanılan bu buz, kanada çarpıp hasar vermiş olabilir."
'Ay yalanı' yine gündemde
Mekik kazasının nedeni ne olursa olsun, sonuçlarından biri yıllardır
'uzayda 1 numara' olan ABD'nin bu konudaki itibarının sarsılması oldu. Kaza, 'Ay seyahatinin aslında dönemin ABD Başkanı Richard Nixon ve yönetiminin bir kandırmacası' olduğu yolundaki tartışmayı kızıştırdı. FOX TV'ye belgesel hazırlayan Bart Sibrel'e göre uzay mekiği kazası ve ardından kaza nedeni olarak telaffuz edilenler, 1969 yılının teknolojisiyle
Ay'a gidilmesinin olanaksız olduğunu gün gibi ortaya çıkardı.
Sibrel, 1969 Temmuz'unda dünyanın TV'den 'Ay seyahati' diye izlediklerinin ünlü yönetmen Stanley Kubrick'in Nevada Çölü'nde yaptığı çekimler olduğunu iddia ediyor. ABD'nin Ay seyahatinin düzmece olduğunu savunan Ralph Rene ile Bill Kaysing'in kitaplarının satışında da Columbia faciasından sonra büyük artış gözlendiği belirtiliyor.