Hukuk fakültesi öğrencilerinden mahkumlara tiyatro gösterisi

Hukuk fakültesi öğrencilerinden mahkumlara tiyatro gösterisi
Hukuk fakültesi öğrencilerinden mahkumlara tiyatro gösterisi
AÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu "Sui Generis" tiyatro topluluğu tarafından hazırlanan "Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı" adlı oyun, Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki hükümlülere sahnelendi

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu “Sui Generis” tiyatro topluluğunun tarafından hazırlanan “Kahraman Bakkal Süper Markete Karşı” adlı oyun, Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki hükümlülere sahnelendi.

Ferhan Şensoy'un yazdığı, Hakkı Kuş'un yönettiği ve hukuk fakültesi öğrencileri Hüseyin Akçar, Seçil Çamurcu, Berçem Çelik, Utku Esen, Hande Özder, Yunus Kadir Pehlivan ile Burak Sönmez'in sahne aldığı oyun, Açık Ceza İnfaz Kurumu Sinema Salonu'nda hükümlülerle buluştu.

Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Bekir Alanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, açık ceza infaz kurumlarının hükümlülerin daha çok sosyalleştiği, bir meslek sahibi olduğu ve yeniden topluma kazandırıldığı yerler olduğunu söyledi.

'HÜKÜMLÜLERİMİZ DE KENDİ YAZDIKLARI SENARYOLARI OYNUYORLAR '
Mahkumlara yönelik bir çok sosyal etkinlik yaptıklarını anlatan Alanoğlu, şöyle konuştu:

“Bizim hükümlülerimiz de kendilerinin yazdığı senaryoları oynuyorlar. AÜ'deki hocalarımız yaptığımız görüşmelerde bu oyunu ceza infaz kurumunda sergilemek istediklerini söyledi. Bu talepleri bizi memnun etti. Bu etkinliğin hükümlülerimize çok büyük katkısı olacak. Etkinlik, bundan sonra diğer üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının ceza infaz kurumlarında bu tür etkinlikler yapmasına öncülük edecek.”

AÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Elif Uzun da güzel bir amaca hizmet ettiklerini belirterek, “Bu grup 2009 yılında kuruldu ve bu doğrultuda çeşitli oyunlar oynuyoruz. Yeni oyunlarımız çıktıkça da yine bu tarz projelerde yer almayı umuyoruz. Ayrıca oyunumuzun yazarı Ferhan Şensoy, hiçbir telif hakkı almadan oyunu sahnelememize izin verdi, kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Oyunculardan Hüseyin Akçar da hukukçular olarak hayatın her yerinde olmak istediklerini dile getirdi.

aa