Hülya Avşar'dan 'derin' hamleler!

Hülya Avşar'dan 'derin' hamleler!
Hülya Avşar'dan 'derin' hamleler!
Ensesti anlatan 'Derin Düşün-ce'yi izleyince "Ben bu filmi yarışmadan gönderirim" diyen Altın Portakal'ın jüri başkanı Hülya Avşar, filmle ilgili psikologlardan rapor istemiş

Radikal.com.tr - Çağatay Tosun’un Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarıştığı filmi ‘Derin Düşün-ce’yle ilgili jüri başkanı Hülya Avşar’ın başlattığı kriz derinleşiyor. Kötü ebeveynlere sahip, etrafında yaşananlara tam olarak anlam veremeyen ve cinsellik dahil her şeyi bir oyuna dönüştüren sekiz yaşında bir kızın hikayesini anlatan filmin gösteriminin ardından “Ben bu filmi yarışmadan gönderirim” diye serzenişte bulunan Hülya Avşar, ‘Derin Düşün-ce’yi yarışmadan ihraç ettirmek için girişimlerini sürdürüyor. Avşar, festival yönetiminden çıplaklık ve ensest içeren filmde 8 yaşında bir kızın oynatılmasıyla ilgili psikologlardan rapor istemiş. Devreye Antalya’nın doktor belediye başkanı Mustafa Akaydın girmiş ve film psikologlara izlettirilmiş. Ancak ‘Derin Düşün-ce’yi izleyen psikologlar, filmin lehine karar vermiş ve ensestin sinemada seyirciyi rahatsız edecek şekilde ele alınmasının doğru bir yaklaşım olduğunu savunmuşlar.

Psikologlardan filmin lehine karar çıkınca ihraç konusunda kararlı olan Avşar’ı ikna turları başlamış. Avşar’a filmden Antalya halkının da rahatsız olduğunu ama basın toplantısında yönetmenin seyirciyi ikna ettiği anlatılmış. Yönetmen Tosun’un “Filmde oynayan küçük kızın ailesi çekimler boyunca setteydi. Onun görmemesi gereken sahneler kesinlikle ayrı çekildi” dediği, yaklaşık 50 dakika süren basın toplantısının kamera kayıtları Avşar’a iletilmiş ama Avşar yine ikna olmamış görünüyor. Zira, dün iki film arasında Rixos Downtown Otel’de kahve molası veren jürinin hararetli şekilde tartıştığı, en çok da Avşar’ın sesinin yükseldiği otelde kalan birçok festival konuğu tarafından duyulmuş.