'Hür Adam'ın üç sahnesi çok konuşulacak

'Hür Adam'ın üç sahnesi çok konuşulacak
'Hür Adam'ın üç sahnesi çok konuşulacak

Hür Adam ın bir sahnesinde Said-i Nursi ve Atatürk buluşuyor. Mehmet Tanrısever in filmi 7 Ocak ta vizyonda.

Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Basın gösterimi dün yapılan ‘Hür Adam’, Said-i Nursî’nin hayatından geniş kesitler sunarken Mehmet Tanrısever’in imzasını taşıyan yapım, sinematografik yanlarından çok içeriyle ve bazı sahneleriyle tartışılacak
bir film olmuş. 

1- ‘Bu sarık başla çıkar’
Said-i Nursî’nin bir dönem sürgünde bulunduğu Barla nahiyesindeki devletin en üst yetkilisi, onu mahkemeye gönderirken başındaki sarığı çıkarıp şapka takmasını istiyor. Üstâd da, “Bu sarık bu başla çıkar” diyerek, sarığını ancak kellesinin kesilerek çıkarılabileceğini ima ediyor. 

2- Üniforma üzerinde namaz
Bir diğer dikkate şayan sahnede Said-i Nursî müridi bir yüzbaşı, hapishanede üniformasını çıkarıp üzerinde namaz kılıyor ve bu sahnenin devamında inancıyla asker kimliği arasında bir hesaplaşma yaşıyor.

3- Atatürk ’e ‘posta’ koymak
Ve son olarak bir ‘flashback’te Said-Nursi’nin, 1922’de Atatürk’le meclisteki buluşmasını izliyoruz. Bu sahnelerde Mustafa Kemal, Nursî’ye zamanında kendisini dinlediğini ve takdir ettiğini söylüyor. Ve ardından, yeni cumhuriyetin oluşumunda katkı bekliyor. Ama, “Biz içki ve kıyafet konusunda bazı serbestliklere gideceğiz, ama sen yine ibadetini özgürce yapabilirsin” deyince, ‘Üstâd’ kendisi için yol ayrımına gelindiğini düşünüyor ve sinirli bir şekilde sırtını Ata’ya dönek kapıya doğru hamle yapıyor. Mustafa Kemal, bu esnada Nursî’nin arkasında “Hoca, hoca” diye seslenirken, Üstâd kapıyı vurup çıkıyor. Tabii bu ‘sembolik’ sahneyi, Said-i Nursî’nin Atatürk’e ‘posta’ koyması olarak da okumak mümkün.


    ETİKETLER:

    Atatürk

    ,

    İstanbul