Atıf Yılmaz veda etti

Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Yeşilçam'a 100'ün üzerinde eser veren Yılmaz, ilerlemiş kanser hastalığına karşın sinemadan kopmamıştı. Büyük usta, kadın öykülerini kendine özgü bir üslupla sinemaya taşımıştı. Yılmaz 2004 yılında da 'Eğreti Gelin'i çekmişti.

İSTANBUL - Türk sinemasının en yaratıcı ve üretken yönetmenlerinden, kadın filmlerinin unutulmaz ismi Atıf Yılmaz, dün akşam İstanbul Cihangir'deki evinde vefat etti. Yılmaz, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.
Mersin'de 1926'da doğan Yılmaz, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne ve Güzel Sanatlar Akademisi'nin Resim Bölümü'ne devam etti. Bir süre film eleştirmeni, ressam ve senaryo yazarı olarak çalıştıktan ve iki filmde yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra, 1951'de ilk konulu filmi 'Kanlı Feryat'la yönetmenliğe başladı. 110'dan fazla filme imza atan Yılmaz'ın filmleri ulusal ve uluslararası festivallerde pek çok ödül kazandı. Zeki Ökten, Yılmaz Güney, Şerif Gören ve Ali Özgentürk gibi yönetmenlere hocalık yaptı.Yılmaz, dönemin modalarına profesyonelce uyum sağlamayı bildi. Her daim genç kalan ve kendini yenileyen usta sinemacı, özellikle 80'lerden sonra kadın filmleri diye anılacak türün öncüsü oldu. 'Mine'yle başlayıp, 'Bir Yudum Sevgi', 'Ah Belinda', 'Adı Vasfiye', 'Asiye Nasıl Kurtulur' ve 'Kadının Adı Yok' gibi filmlerle süren bu dönemde Türk kadınını Yeşilçam kalıpları dışında beyazperdeye taşıdı. Yılmaz için yarın Beyoğlu Emek Sineması'nda tören düzenlenecek. Yılmaz'ın bazı filmleri şunlar: "Alageyik Keşanlı Ali Destanı, Ah Güzel İstanbul, Selvi Boylum Al Yazmalım, Kibar Feyzo, Adak, Berdel, Eğreti Gelin."