İbadet değil, istirahat için...

İbadet değil, istirahat için...
İbadet değil, istirahat için...

Belçika?da son olarak Mechelen?de 19. yüzyılda inşa edilmiş bir kilise 79 odalı, 4 yıldızlı otele dönüştü.

BRÜKSEL - Belçika’da ‘kutsallıktan arındırılmış’ kiliselerin kültürel ve ticari amaçlı hizmetlere aktarılması sürüyor. Son olarak Mechelen’de 19. yüzyılda inşa edilmiş bir kilise 79 odalı, 4 yıldızlı otele dönüştürüldü. Oteli açan Martins Patershof şirketi, tarihi yapının tüm özelliklerini koruyarak müşterilerine kutsal ortamda uyuma olanağı tanıma ve bölge turizmine katkıda bulunma hedefi belirlediğini ifade ediyor.
Otelde müşteriler, kilisenin eski ibadet merkezi olan ve dekoru aynen korunan ana salonunda yemek yiyor. Katolik Kilisesi yetkilileri, tüm dünyada bazı kiliselerin eskiyen yapıları veya bölge sakinlerinin ayinlere katılmamaları ve dini ilgilerinin azalması nedeniyle özel sektöre devredilebildiğini, bunun Vatikan kurallarına aykırı olmadığını belirtiyor.
Belçika’da birçok eski kilise kütüphane, kültür merkezi, tiyatro, sergi salonu, lokanta olurken İngiltere, Fransa ve ABD de bu alanda örnekler vermeye başladı. Bu ülkelerde diskotek olan bir kilisenin sloganı manidar: “Anne-babanıza kiliseye gittiğinizi söyleyin ama orada ne yaptığınızı anlatmayın!” (aa)