İcatlar fuarında Zihni Sinir projeler

İcatlar fuarında Zihni Sinir projeler
İcatlar fuarında Zihni Sinir projeler

İngiltere?de dün sona eren icat fuarında iki kişilik denizaltı (üstte), manyetik toz bezi (altta) ve afrodizyak çarşaf (sağda) gibi icatlar tanıtıldı. FOTOĞRAF: AFP

Afrodizyak çarşaftan taşınabilir fitness salonuna yüzlerce 'uçuk' icat, 'İngiltere İcat Fuarı'nda sergilendi. Fuarda profesyoneller de vardı, ev kadınları da...

LONDRA - İngiltere’de, başkent Londra’nın kuzeyindeki Alexandra Palace’ta bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ‘icat fuarı’ British Invention Show’da, aralarında afrodizyak etkisi yapan çarşaf ve taşınabilir fitness salonunun da bulunduğu çarpıcı icatlar sergilendi. Fuarın en ilgi çeken icadı olan ‘afrodizyak çarşaf’, içindeki Viagra sayesinde kişinin cinsel arzusunu artırıyor. Dört gün süren ve dün sona eren fuarda, amatör ve ‘uçuk’ mucitlerin yanı sıra ilham gelip de mucitliğe soyunan ev kadınları da icatlarını sergileme fırsatı buldu.
Yetkililer fuarda ‘acayip’ icatların yanı sıra devrim yaratacak nitelikte olanların da yer aldığını söylüyor. Fuarda, İspanya’nın Barselona kentinden Pep Torres’in, aralarında duvara çengele gereksizin asılabilen manyetik temizlik bezi, kumaşında afrodizyak maddeler içeren çarşafları ve önünde hassas levha bulunan buzdolabının da bulunduğu icatları yer aldı. Torres’in hassas buzdolabının levhası, rejim yapan ve gizlice buzdolabına yaklaşan kişiyi sesli komutla uyarıyor: ‘Çabuk kremalı pastayı yerine koy ve buzdolabından uzaklaş!’ Fuarın en eşsiz ödülü, kırılan kemiğe şırınga edilen kalsiyum fosfat karışımı bir çimentonun mucidi Malezyalı Chew Kean Khoon’a verildi. Çimento, kırılan kemiğe şırınga edildikten sonra katılaşıyor ve kemiği sağlamlaştırıyor. İranlı mucit İhsan Yezdani ise 15 egzersiz sunan, son derece hafif ve adı ‘taşınabilir fitness salonu’ olan paketlenebilir bir fitness takımını sergileme fırsatı buldu.

‘Banyomatik’ sefası
Yezdani, “Egzersizleri yapmak için bir koltuk yeterli. Fitness takımını her yerde kullanabilirsiniz ister otelde, büroda, ister uzun yolculuklar sırasında uçakta” diye konuştu. Bulgar Fredy Vasilev ise ‘Bathomatic’ adlı, uzaktan bir İphone sayesinde banyo küvetini dolduran, su düzeyini, suyun sıcaklığını ve suya karışacak sabunun kokusunu ayarlayabilen sistemi tanıttı. Britanya’nın yanı sıra, aralarında Moldova, Hırvatistan, Rusya ve Tayvan gibi ülkelerden mucitlerin buluştuğu fuarın, bugün iPod olarak bilinen cihazın atasının 1979’daki mucidi İngiliz Kane Kramer tarafından organize edildiği söyleniyor. (aa)