İçinden Ahmet Kaya geçen LGBTİ mağazası

İçinden Ahmet Kaya geçen LGBTİ mağazası
İçinden Ahmet Kaya geçen LGBTİ mağazası
Burası bir kıyafet ve aksesuar mağazası ama dilimiz döndüğünce anlatacağız ki mesele sadece kıyafet değil...
Haber: ALİ KAYALAR - akayalar@hdn.com.tr / Arşivi

Şimdi bugün yüzlercesini İstiklal Caddesi’nde göreceğiniz gökkuşağı bayrakları var ya, onlar hiç kolay bulunmuyor.

Sonra fotoğrafçılar kendilerine en renkli gelen kıyafetleri resimleyecek ya, o kıyafetler de hiç kolay bulunmuyor.

Aslına bakarsanız, LGBTİ bireyler, yılda bir gün değil, 365 gün aradıkları pek çok şeyi hiçbir yerde bulamıyor.

Eski sayılabilecek bir Beyoğlu esnafı olan Arzu Çakmaklı, büyük oranda ayrımcılıktan kaynaklanan bu eksikliği fark edince, küçük mağazasını açmaya karar vermiş.

Limbo Concept, sanırız ülkenin tek LGBTİ mağazası ama burası sadece alışveriş yapılan bir mekan değil, aktivist bir yer.

Dilerseniz anlatmaya en küçükten başlayalım.

Kasanın hemen önünde, "boncuktan kuşlar” var, şu Ahmet Kaya’nın cezaevi şarkılarından birinde geçenlerden.

Bunları cezaevindeki transeksüeller yapıyor, bütün satış bedeli de onlara gidiyor.

Eğer konu sizin için de hassas ise Arzu ve sürekli mağazada bulunan tasarımcı Semih Büyükkurt size cezaevinden bir mektup arkadaşı bulmanızda yardımcı olabilir.

Kıyafetlerin hepsi LGBTİ bireyler tarafından tasarlanıyor, bazılarının üretimleri de onlara ait. Gelirlerinden de pay alıyorlar. Tişörtün üzerinde kırmızı etiket varsa, paranın bir kısmı idamesi güç bir hayat yaşayan insanlara gidiyor demektir.

Arzu, pek çok üreticinin üzerinde gökkuşağı bayrağı olan tasarımları üretmek istemediğini anlatıyor: "Çok ilginçtir, o bayrağı hemen tanıyorlar ve bizi karıştırmayın diyorlar.”

Bir çakmağın ya da kupanın üzerine gökkuşağı basmanın ne zararı olabilir ki gök kubbe hepimizinse?

Aynı endüstriyel ayrımcılık pek çok ürün için geçerli.

Bayrakçılar özellikle katıymış. Nedeni üzerine kafa yormak lazım.

Ve ayakkabılar. Pek çok kadının sevdiği ayakkabılar. Ama ayaklarınız 43 numaraysa? Muhtemelen o kırmızı ayakkabıyı özel olarak yaptırmanız ve en azından şöyle bir yarım asgari ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Biraz reklam gibi olacak ama Limbo Concept’ten ya da mağazanın sitesinden çok daha ucuza alabilirsiniz tabii. Sitede ayrıca LGBTİ dostu kiralık ev ilanları, panel duyuruları vs, de var.

Semih’e müşteri profillerini soruyoruz, “Herkes” diyor. Haklı herhalde, hemen yanımızda -bir siyaset klişesi olduğu için parlatıyoruz, derdimiz ayrımcılık değil- türbanlı bir kız ve başı açık arkadaşı alışveriş yapıyor.

Kafalar karışmasın, burası bir LGBTİ kıyafet ve aksesuar mağazası, seks shop değil, fakat seks temalı, esprili ürünler de var tabii.  Arzu, “İnsanlar genellikle birbirlerine hediye olarak alıyor bunları” diyor.

Mağaza epey yeni. Ama Arzu, "Yavaş yavaş bir buluşma noktası oldu burası” diyor. Beyoğlu’nda gördükleri kötü muameleden dolayı buradan giderek uzaklaşan LGBTİ bireylerin pek çoğu caddeye geldiklerinde önce bize bir uğruyor.”