İdam cezası olan ülkelerde tecavüz yok mu?

İdam cezası olan ülkelerde tecavüz yok mu?
İdam cezası olan ülkelerde tecavüz yok mu?
AKP hükümetinden bazı eski ve yeni bakanların, Özgecan Aslan'ın katil zanlıları ve bu tür diğer suçlar için idam cezasının geri getirilmesini seslendirmesi, dünyada tecavüz suçuyla idam cezası arasında nasıl bir bağlantı olduğu sorusunu gündeme getirdi.

RADİKAL - AKP hükümetinden bazı eski ve yeni bakanların, Özgecan Aslan’ın katil zanlıları ve bu tür diğer suçlar için idam cezasının geri getirilmesini seslendirmesi, dünyada tecavüz suçuyla idam cezası arasında nasıl bir bağlantı olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün rakamlarına göre, 2012 yılında dünya çapında 1923 idam cezası verildi.

Özgecan cinayeti 'idam' tartışması başlattı

İdam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin başında Çin, ABD , Pakistan, Afganistan, Hindistan, Ortadoğu ve Arap Yarımadası ülkeleri ile Afrika ülkeleri geliyor.

Sadece Çin’de uygulanan idam sayısı bütün dünya ülkelerinin toplamını aşıyor.

Buna karşılık, dünyada kadınların statüsü üzerine ayrıntılı çalışmalar yapan Woman Stats Project’in 2011 rakamlarına göre, dünyada tecavüzün en yaygın olduğu ülkelerin başında, yani birinci grupta ortalama her 100 bin kadından 60’ının tecavüze uğradığı Afganistan, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Yemen, Irak, Suriye, Ürdün, İran, Sudan ve diğer Afrika ülkeleri geliyor.

Sayılan ülkeler aynı zamanda Çin ve ABD dışında idam cezasının en yaygın olarak uygulandığı ülkeler.
Özgecan'ın annesinin Erdoğan'dan tek isteği var

Woman Stats Project’e göre tecavüz ortalamasında ikinci grubu Çin, Vietnam, Laos, Tayvan, Güney Kore, Tayland gibi ülkeler oluşturuyor.
Özgecan'ın katilleri ne kadar ceza alacak?

Ancak başta Çin olmak üzere, bu ülkeler idam cezasının yine en fazla uygulandığı ülkeler arasında sıralanıyor.

Nihayet ABD tecavüz ortalamasında üçüncü kuşak ülkeler arasında yer almakta. Ancak aynı ABD dünyada idam cezasının en fazla uygulandığı ülkelerin arasında ön sıralarda yer alıyor. (DHA)

AB Bakanı'ndan Özgecan tepkisi: Benim kızım olsa elime silah alır cezasını kendim verirdim