iDans, Gezi ruhunu ücretsiz gösteriyle destekliyor

iDans, Gezi ruhunu ücretsiz gösteriyle destekliyor
iDans, Gezi ruhunu ücretsiz gösteriyle destekliyor
iDans Festivali, çağdaş dans tarihinin köşe taşlarından 'Rosas danst Rosas' adlı eseri, Türkiye'de sesi yükselen çoğulcu demokrasi hareketine destek sunabilmek amacıyla bugün ve yarın Fulya Sanat Merkezi'nde ücretsiz seyirciye buluşturuyor.

BİMERAS tarafından düzenlenen ve kısa sürede Avrupa ’nın saygın çağdaş dans ve performans sanatları festivallerinden biri haline gelen iDans, bu haftasonu İstanbul ’da çok özel bir proje ağırlıyor. Çağdaş dansın öncü isimlerinden Belçikalı koreograf Anne Teresa De Keersmaeker’in çağdaş dans tarihinin yapı taşlarından sayılan eseri ‘Rosas danst Rosas’ı, 22 ve 23 Haziran saat 20.00’de Fulya Sanat Merkezi’nde seyirciyle buluşturacak. iDans, Türkiye ’de sesi gittikçe yükselen çoğulcu ve katılımcı demokrasi hareketine bir destek sunabilmek amacıyla bu gösteriyi seyirciye ücretsiz sunacak. Gösteriye daha önce bilet almış olan seyirciler ise biletlerini Biletix üzerinden ya da ilgili mekânda iade edebilecek. Rezervasyonlar rezervasyon@bimeras.org adresine e-posta göndererek ya da 0212 244 82 72 no’lu telefon aracılığıyla yapılabilir.
Anne Teresa De Keersmaeker, 1982 yılında yarattığı ‘Fase’ (Faz) ile dans dünyasında bir dönüm noktası haline gelmiş, 1983’teki etkileyici kompozisyonu ‘Rosas danst Rosas’la büyük başarı elde etmiş, Rosas Topluluğu’nun doğmasına vesile olmuştu. Dünyanın pek çok yerinde sayısız defa sergilenen ‘Rosas danst Rosas’, adeta bir klasiğe dönüştü; yaratıldığından bu yana 30 yıl geçmesine rağmen yeni dansçı gruplarıyla tekrar tekrar öğrenilen performans, kadın kuvveti ve protestonun simgelerinden biri haline geldi.