İdeolojik hastalıklardan arınma seansı

İdeolojik hastalıklardan arınma seansı
İdeolojik hastalıklardan arınma seansı
Haber: TUBA PARLAK / Arşivi

Salt Galata’da sergilenen sekiz kanallı video enstalasyonu ‘1+8’, Türkiye ’nin sekiz komşusuyla (Bulgaristan, Yunanistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye ve Gürcistan) sınırlarının dışı ve içine yöneltilen kameralardan bu sınırların afakiliğini belgeliyor.
Cynthia Madanaky ve Angelika Brudniak tarafından uzun metrajlı bir film olarak çekilen ‘1+8’in montajda atılan sahnelerin geri eklenmesiyle sekiz saate uzatılan video enstalasyon versiyonu bu mecranın sergileme olanaklarından faydalanarak film versiyonu karşısında tecrübe etmenin olanaksız olduğu bir deneyim de vaat ediyor.
Karanlık sergileme alanında duvarlara herhangi bir sıra gözetilmeden yerleştirilmiş ekranların her birinde bir saatlik bir görüntü akıyor. Bu görüntülerde Türkiye ve sekiz komşusunun sınır köylerinde yaşayanların ağzından kendi hayatlarını nasıl değerlendirdiklerini dinliyoruz. Zaman zaman konuşmalar duruyor ve sadece mevcut yerdeki fiziki ve sosyal koşulları belgeleyen görüntüler geçiyor art arda. Aynı anda her ekranda görüntü akarken aniden içlerinden birinde bir konuşma duyulmaya başlıyor, çoğunlukla bizlerin hiç bilmediği ve anlamadığı bir başka dilde ya da başka bir deyişle ‘öteki’nin dilinde. İşin vaat ettiği benzersiz tecrübe de tam burada başlıyor. Nereden geleceğini tahmin edemediğimiz sesi duymamızla gizli bir gücün etkisinde sürüklenir gibi o sese, bilmediğimiz dilinde konuşan ‘öteki’ye doğru harekete geçiyoruz. Anlattıkları çoğu zaman hoşumuza gidecek türden olmasa da, bizi çağıran “insan sesi”ne doğru bir çekim gücüne kapılmışçasına yönleniyoruz. Sınırların afakiliği en çok bu anda izleyicinin tecrübesinin bir parçası olup zihninde yer ediyor. Sınırların iki tarafındaki hayatın hüzünlü benzerliğinin belgelendiği sahneler ise bu fikri perçinliyor. ‘1+8’ hastalıklı ideolojik aşırıcılıklardan arınmak için bir terapi niteliğinde. Tavsiye olunur.