İFW güncesi: Birinci gün

İFW güncesi: Birinci gün
İFW güncesi: Birinci gün
Bol protestolu İstanbul Fashion Week'in ilk saatleri sakindi. Ancak Dilek Hanif ve Atıl Kutoğlu'nun defileleriyle moda heyecanının fitili ateşlendi
Haber: ASLI BARIŞ / Arşivi

Karaköy Antrepo 3’te gerçekleşen moda haftasının ilk gününün açılışı gençlere aitti. Nihan Peker, Songül Cabacı, Ayhan Yetgin’li ilk defile Karma 1’den sonra, ilk solo defilesini yapan Şafak Tokur ve Günseli Türkay defileleri yer aldı. Özellikle geçen yıl karma defilede yer alan Tokur’un şovu ses getirdi. ‘Saz’ konseptli styling’iyle Tokur’un ‘Deniz’ adlı koleksiyonu salonu doldurdu. Tokur, geçen sezon yaşadığı atölye ve terzi sorunlarını geride bırakmışa benziyor. Tasarımcı, ‘spiritüel’ dokunuşları olan koleksiyonuyla, özellikle Japonya ve Çin ’den alıcıların dikkatini çekti.

Yerli ünlüler en önde

Ortama gelince; İFW’ye yabancı basın ve blogger ilgisi gözle görülür biçimde artmış. Cosmopolitan, Der Spiegel gazetesinden muhabirler, etkinliği takip edenler arasında. Dilek Hanif defilesi hariç, kapılarda izdiham yaşanmıyor ki, bu hayli sevindirici bir gelişme. Bir hayli rötarlı başlayan Dilek Hanif defilesi yerli celebrity’lerin kapsama alanındaydı. Demet Kutluay, Ceylan Çapa gibi isimler ön sırada hazır bulundu. Hanif’in şovu hazır giyimden yola çıksa da, tasarımcı özünü kaybetmemiş. Çağla Şikel’in açılışını yaptığı defile buram buram couture kokuyordu. Payetler, işlemeler ve transparan detaylarla süslü tasarımlar en iddialı parçalar. Hanif, kokteyl elbisesiyle temayı ‘light’ bir kıvama sokmayı hedeflemiş olsa da, modacının kendisini özgür hissettiği alan çok net. Akşam saatlerinde ise İFW’nin ilk günü, Tamara Ecclestone’lu Atıl Kutoğlu defilesiyle sonlandı.