iFW'nin altın günü

iFW'nin altın günü
iFW'nin altın günü

Moda haftasının üçüncü gününde Özgür Masur ve Tuvana Büyükçınar ve bugüne kadar gördüğümüz en iyi koleksiyonlara imza attı

Moda haftasının üçüncü gününde Özgür Masur ve Tuvana Büyükçınar ve bugüne kadar gördüğümüz en iyi koleksiyonlara imza attı

Aslı BARIŞ

Etkinliğin en iddialı günü şüphesiz bugün ; zira moda tutkunları Özgür Masur, Tuvana Büyükçınar, Cengiz Abazoğlu ve Zeynep Tosun şovlarını ard arda izleme şansına sahipler. Ama ne yazık ki herşey toz pembe değil.

Her ne kadar daha yedinci sezon olması itibariyle İFW'deki ufak tefek aksaklıklara iyimser bir tavırla yaklaşmaya çalışsak da, özellikle giriş ve çıkışlardaki problemler, kimi zaman insanı isyan ettirecek boyutlara ulaşıyor. Haydi provaların geç bitmesine, kapıda yaşanan izdihama alıştık diyelim; ama yedinci sezonda hâlâ 'Bakan gelecek, sizi içeri alamayız, yok ön sıra komple sponsorun' vb gibi garip cümleleri duymak, bir defile seyretmek için yarım saat izdiham içerisinde, havasız salonda ter içinde beklemek, insana 'Girmiyorum, en nihayetinde Dior şovunu da izlemeyeceğiz' dedirtiyor. Oturma düzenine aksaklık yaşanmaması adına yarım saat önce gelseniz bile, o sefaleti çekmek moda haftasının ödenmesi gereken 'diyeti'..Özellikle moda yazarlarının, editörlerin gazetecilerin organizasyona 'hoşça vakit geçirmek, şık giyinip hava atmak' için katılmadığı gerçeğini kabullenilse, ya da davetlilere 'mal bağışladığı'ndan dolayı etkinliğe gelmediklerinin bilincine varılması şart.

İFW'nin ağır topu: Özgür Masur
Türkiye 'nin en başarılı tasarımcılarından Özgür Masur defilesinde de ne yazık ki benzer bir tablo yaşadık. Neyse ki tasarımcının sunduğu koleksiyon, etkinlikte bu güne kadar sunulan en iyi şovlardan biriydi. Beyaz, sarı, siyah ve yeşil ağırlıklı tasarımlar hem seksi hem de son derece giyilebilir parçalardan oluşuyor. Deri eteklere, desenli tuluma alıştığımı iddia edemeyeceğim, ama onun dışındaki tüm parçalar, saç tokaları ve ayakkabılar dahil, her kadının hayali gardrobunda 'VIP' köşeyi kapabilecek nitelikte. Stella McCartney ve Gucci podyumunda gördüğümüz altın kemerler, inceden 'esinlenme' havası verse de, sezon trendi olduğunu unutmayalım. Bunun dışında, defile sonunda Bade İşçil'in de taşıdığı Yunan tanrıçası havasindaki , geniş sırt ve göğüs dekolteli uzun elbiseler, gerçekten nefes kesici. Defiledeki saç, makyaj, styling de iyiydi.

Altın kız Tuvana Büyükçınar
Tuvana Büyükçınar defilesinde ise organizasyonun işleyişi, gerçekten şapka çıkartılacak düzeyde. Bu zamana kadar yapılmış en ünlü davetli listesi de şüphesiz tasarımcıya aitti; Ebru Akel, Sinem Kobal, Emel Acar, Merve Boluğur, Ceylan Çapa gibi tasarımcıların dostları, şovu görmek için Antrepo 3'ü doldurdu. İzdihama rağmen yerleştirmede hiçbir sorun da yaşanmadı. Koleksiyona gelince; bu şüphesiz hem moda haftasının hem de Tuvana Büyükçınar'ın en iyi koleksiyonlarından biri. Tasarımcı genelde görmeye alışkın olduğumuz renkli tarafını bir yana koyarak, daha kadınsı bir tarza bürünmüş. Özellikle altın detaylar, işçilik ve aksesuvarlar tasarımları çok çarpıcı kılıyor. Transparan detaylı çarliston elbiseler, metal detaylara süslü mini şortlar koleksiyona vamp bir hava katıyor. Bunun dışında Didem Soydan, Çağla Şıkel ve Serenay Sarıkaya'nın taşıdığı her tasarım, 'davetin en güzeli' olmayı garantileyecek kadar kaliteli ve havalı. Bir kadın daha ne ister?