İhtiyar delikanlı filmleri

İhtiyar delikanlı filmleri
İhtiyar delikanlı filmleri

Yaşı kemale ermiş oyuncuları bir araya getirmek için en iyi değilse de en çok uygulanan formül malum: Eski meslektaşlar (tercihen ajanlar, dedektifler vs.) mühim bir meseleyi çözüme kavuşturmak için tekrar biraraya gelirler. Bu hafta gösterime giren ‘Red 2’ de aynı formülü Bruce Willis, Helen Mirren, Anthony Hopkins ve John Malkovich’i aynı çatı altında toplamak için kullanıyor. İlk ‘Red’ yaşı aksiyon kaldırmayacaklar kontenjanından sadece Bruce Willis ve Morgan Freeman’la yetinmişti. Dean Parisot yönetimindeki devam bölümü ‘Red 2’ işi biraz daha geniş tutmuş. Ne de olsa gri, aksiyonun o kadar da korktuğu bir renk değil artık. Biz de ‘Red 2’yi bahane bildik, diğer gri aksiyon/maceralardan bir seçki sunalım dedik.
1)Cehennem Melekleri: İhtiyar delikanlı filmi deyince ilk akla gelecek film . Hem birinci hem de ikinci ‘Cehennem Melekleri’ Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis gibi aksiyon devlerini biraraya getirmekle kalmadı, Dolph Lundgren ve Van Damme gibi videoya terk edilmiş ünlüleri de tekrar hatırlattı.
2)Uzay Kovboyları: Yaşlı testosteron bombası. Bu sefer Ben Affleck ve şürekâsı değil, Clint Eastwood, James Garner, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland gibi sert emektarlar, uzay macerasında.
3)Rocky Balboa: Emekliliğe direnen aksiyon adamları listesinde Sylvester Stallone’nin hakkını ta baştan vermek lazım. Sadece ‘Cehennem Melekleri’ serisi değil, ‘yaşına başına bakmadan’ eski kahramanları tekrar tedavüle sokmasıyla bu unvanın sahibi ‘İtalyan aygırı’. Rocky Balboa’nın hâlâ ringlerin tozunu attıracağına ya da Rambo’nun halen tek kişilik ABD ordusu olarak egzotik coğrafyaları dümdüz edebileceğine inanmayacaklar ise belli ki onun radarının dışında.
4)Kovboylar ve Uzaylılar: Tamam, bu tuhaf macerada yaşlılığa özel bir vurgu yok. Ama 70’indeki Harrison Ford ’un sert bir kovboy olarak caka sattığı bir filmi bu listenin dışında bırakacak da değildik. Dahası, birçok kimsenin çocukluğunun kahramanı Harrison Ford’a sert adamlığın, aksiyonun hâlâ bu kadar yakışması.
5)Cehennem Silahı 4: 1998 yapımı ‘Cehennem Silahı 4’ü güncel bir listeye sokmamız sebepsiz değil. Zira seri, artık uyumsuz ikilisinin emekliliğe gün saydığı macerada yaşlı aksiyon starlığının hezeyanlarına da ayrı bir yer verir. Mel Gibson ve Danny Glover, eskisi kadar koşamadıklarından, vücut eklemlerindeki ağrılardan falan bahsetmeye başlarlar.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Van

  ,

  Bruce Willis

  ,

  Ford

  ,

  film

  ,

  Güncel

  ,

  Harrison Ford