İki büyük usta İstanbul Film Festivali'ne geliyor

İki büyük usta İstanbul Film Festivali'ne geliyor
İki büyük usta İstanbul Film Festivali'ne geliyor

Başrollerini Naomi Watts Robin Wright'ın paylaştığı 'Yasak Aşk' festivalde gösterilecek filmler arasında

30 Mart'ta başlayacak 32. İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı. Politik sinemanın ustası Costa-Gavras ile 'Truman Show'un yönetmeni Peter Weir'e onur ödülü verilecek. Seyfi Teoman anısına verilecek ilk film ödülünün 30 bin liralık parasını Cem Yılmaz karşılayacak.

Radikal.com.tr - İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen, 150 bine ulaşan takipçisiyle Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği konumundaki İstanbul Film Festivali, her zamanki gibi dolu dolu bir programla 32. kez izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek festivalin programı Martı Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Son bir yılın en parlak filmlerinden unutulmaz sinema klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından ses getiren belgesellere yaklaşık 200 film gösterileceği festivali Cem Yılmaz da destekliyor. Zira genç yaşta hayata veda eden yönetmen Seyfi Teoman anısına bu yıl ilk kez verilecek en iyi ilk film ödülünün 30 bin lira tutarındaki para ödülünü bizzat Cem Yılmaz üstlendi.

AÇILIŞ ALMODOVAR’LA

Gelelim festivalin programına... Festivalin açılış filmi İspanyol usta Pedro Almodovar’ın son filmi ‘I’m So Excited / Aklımı Oynatacağım’. Lütfi Kırdar’daki açılışta onur ödülleri de sahiplerini bulacak. Festivalin bu yılki onur ödülleri Türkiye’den oyuncu Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, oyuncu Ahmet Mekin ve senarist Ayşe Şasa’ya verilecek. ‘Missing’ ve ‘Z’ gibi unutulmaz filmleriyle tanınan Yunanlı yönetmen Costa-Gavras da festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alacak ve 7 Nisan’da son filmi ‘Capital/ Kapital’in gösterimine katılacak.

Festivalin kapanışında onur ödülü alacak isimse ‘Ölü Ozanlar Derneği’, ‘Truman Show’, ‘Gelibolu’ gibi unutulmaz filmlere imza atan Avusturalyalı yönetmen Peter Weir olacak. Weir aynı zamanda festivalin Altın Lale uluslararası yarışmasının jüri başkanlığını üstlenecek.

Festivalin uluslararası yarışma bölümünde 12 film yer alıyor. Türkiye’yi Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği ‘Kelebeğin Rüyası’ ile Aslı Özge’nin Berlin’de prömiyer yapan filmi ‘Hayatboyu’nun temsil ettiği uluslararası yarışmada Juliette Binoche’un ünlü Fransız kadın heykeltıraş Camille Claudel’i canlandırdığı Bruno Dumont filmi ‘Camille Claudel, 1915’, Yunan tragedyalarını andıran üslubuyla dikkat çeken Tony Krawitz filmi ‘Dead Europe/ Ölü Avrupa’, Philip Seymour Hoffman’ın rol aldığı ‘A Late Quartet / Son Konser’, ‘Sınıf’la Altın Palmiye kazanan Laurent Cantet’in yönettiği ‘Foxfire / Can Ateşi’, Kenya’nın bugüne kadarki ilk Oscar adayı olan ‘Nairobi Half Life / Yarım Kalan Hayat’, cinsel baskı ve yaşlanmak hakkında dokunaklı bir aile dramı ‘It’s All So Quiet / Her Şey O Kadar Sessiz Ki’, İran’ın yasaklı sinemacısı Cafer Panahi’nin yine gizlice çektiği ‘Closed Curtain / Perde’, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’sını yepyeni bir bakış açısıyla ele alan Kazakistan filmi ‘Student / Öğrenci’ gibi yapımlar var.

ULUSAL YARIŞMADA YENİ FİLMLER

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde farklı başlıklar altında 31 film gösterilecek. Bu yılki ulusal yarışmada yer alacak 10 filmin sekizi Türkiye’de ilk kez festival kapsamında görücüye çıkacak. Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu başkanlığındaki jürinin değerlendireceği ulusal yarışma filmleri şöyle: ‘Özür Dilerim’ (Cemil Ağacıkoğlu), ‘Yozgat Blues’ (Mahmut Fazıl Coşkun), ‘Saroyan Ülkesi’ (Lusin Dink), ‘Kelebeğin Rüyası’ (Yılmaz Erdoğan), ‘Köksüz’ (Deniz Akçay Katıksız), ‘Karnaval’ (Can Kılcıoğlu), ‘Hayatboyu’ (Aslı Özge), ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ (Onur Ünlü), ‘Soğuk’ (Uğur Yücel), ‘Devir’ (Derviş Zaim).

Selim Evci’nin ‘Rüzgarlar’ı ile Osman Sınav’ın ‘Uzun Hikâye’si yarışma dışı izleyiciyle buluşacak. İlk ya da ikinci filmini çeken yönetmenlerin yapıtlarının gösterildiği ‘Yeni Türkiye Sineması’ bölümünde Ömer Can’ın ‘Toprağa Uzanan Eller’, Deniz Çınar’ın ‘İçimdeki Çember’, Serhat Furtuna’nın ‘Oyuncu’, Dilek Keser ve Ulaş Güneş Kacargil’in ‘Evdeki Yabancılar’, Alpgiray M. Uğurlu’nun ‘Uvertür’ ve Ömer Leventoğlu’nun ‘Mavi Ring’ filmleri yer alıyor.

AKBANK GALALARI

Festivalin geleneksel olarak en yıldızlı bölümü Akbank Galaları bu sene isminin hakkını tam anlamıyla veriyor. Richard Linklater’ın Julie Delpy ve Ethan Hawke’u dördüncü kez gezegen âşıklar Celine ve Jesse rolünde perdeye getirdiği ‘Geceyarısından Önce’ biletlerinin önceden tükenmesi en muhtemel filmlerden. Frances McDormand’lı, Matt Damon’lı kadrosuyla bu seneki Berlin’in en merak edilen filmlerinden ‘Kayıp Umutlar’, Nicole Kidman’lı Park Chan-wook filmi ‘Yasak Aşk’, Naomi Watts’un, komşunun oğluna âşık bir anneyi canlandırdığı Anne Fontaine imzalı ‘Yasak Aşk’, Pierce Brosnan’lı Susanne Bier filmi ‘Sadece Aşk’, Hollywood yıldızlarının bu sene ‘sınırlar dışında’ neler yaptığını görmemize vesile olacak. Festivalin konuklarından Costa-Gavras’ın ‘Kapital’iyle yer aldığı bölümün bir diğer esaslı yıldızı ise, Neil Jordan’ın kendine has vampir hikâyesi ‘Byzantium’.

Avrupa Konseyi’nin katkılarıyla düzenlenen Sinemada İnsan Hakları bölümünde Grup Yorum ’un yapımcılığını üstlendiği ‘F Tipi Film’, Ali Aydın’ın Venedik’te Genç Aslan ödülünü kazandığı ‘Küf’, Batı Şeria’daki bir Filistin mülteci kampının kadın doğum kliniğinde geçen ‘İnşallah’, romanlarıyla tanınan Afganistan asıllı yazar Atiq Rahimi’nin yönettiği ‘The Patience Stone / Sabır Taşı’, Kim Mordaunt’a Berlinale’de en iyi ilk film ödülü kazandıran ‘The Rocket / Roket’, Berlin’de Gümüş Ayı’yı kazanan Danis Tanovic’in yönettiği ‘An Episode in the Life of an Iron Picker / Bir Hurdacının Hayatı’ gibi filmler FACE ödülü için yarışacak.

CEM YILMAZ’DAN GENÇ SİNEMAYA DESTEK

Festivali bu yıldan itibaren gen yaşta hayata veda eden Seyfi Teoman anısına en iyi ilk film ödülü verecek. ‘Türkiye Sineması’ bölümünde tüm ilk filmlerin doğal aday sayıldığı ödülü kazanan filmin yönetmenine Cem Yılmaz, CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30 bin lira verecek. Ödülü beş yıl boyunca destekleme kararı alan Cem Yılmaz, “Sinemamızın değerli ismi Seyfi Teoman’ın adını yıllar boyunca anacak olmanın sevincini yaşıyorum. İlk filmlere ilham olacak nice genç, güzel fikirlere sahip ‘her zaman genç’ sinemacılara destek, filmcinin öncelikli görevidir” diyor.

USTALAR GEÇİDİ

Festivalin bu yılki ustalar seçkisi nesiller üstü bir niteliğe sahip. 90’ına yaklaşan Yeni Dalga ustası Alain Resnais’nin ‘Henüz Bir Şey Görmediniz’i de listede, 90’lar Fransız sinemasının umudu Olivier Assayas’nın 68 Paris olaylarını odağına aldığı ‘Aşk Kokusu’ da... Tabii her sene yeni bir filmini İstanbul Film Festivali’nde görmeyi adet edindiğimiz, 105 yaşındaki auteur Manoel De Oliveira listenin yaş ortalamasını en çok yükselten isim. Bu seneki De Oliveira filmimiz ‘Gebo ve Gölge’. Beşinci kuşak Çin sinemasının piri Chen Kaige, ‘İftira Ağı’nda gösterişli tarihi epiklerinden biraz uzaklaşıp internet çağına bakıyor. Margarathe Von Trotta’nın ‘Hannah Arendt’i hem yönetmeni hem de hikaye ettiği kişi dolayısıyla ilginin esirgenmeyeceği yapımlardan. Tabii en merak edilen ustalardan biri de Ken Loach. Merakımızın sebebi sadece yeni bir Ken Loach filmiyle karşı karşıya olmamız değil, aynı zamanda ustanın bu sefer ‘45 Ruhu’yla bir belgesele imza atmış olması... Hollywood tarihinin en yaratıcı tür filmlerinden birkaçına imza attıktan sonra ülkesine dönen Hollandalı usta Paul Verhoeven de ‘İhanet Oyunları’yla seçkide.

FESTİVALLERİN GÖZDELERİ

Dünya festivallerinde hangi filmler dolaşımda, takip etmek için en sağlıklı mecralardan biri hâlâ İstanbul Film Festivali... Dustin Hoffman’ın bu sefer yönetmenliği devraldığı Maggie Smith’li, Billy Connolly’li hikayesi ‘Dörtlü’, Hollywood ve Chicago film festivalleri sonrası İstanbul’da. İspanya film endüstrisinin Goya ödüllerinde en iyi film seçilen ‘Ölü ve Mutlu’, New York ve San Sebastian gibi festivalleri dolaştı. Seçkinin bir diğer Goya galibi ise eleştirmenlerin “‘Hızlı ve Öfkeli’nin market arabalı versiyonu” olarak yorumladığı Paraguay filmi ‘7 Kasa’. Anurag Kashyap’ın ‘Wasseypur Çeteleri’, Cannes’da gösterildiğinde eleştirmenlerin Quentin Tarantino’yla paralellik kurduğu, Bollywood’la gangster hikayelerinin sıradışı bir birleşimi. Fernando Trueba’nın ‘Sanatçı ve Modeli’ hem senaristinin Avrupa sineması pirlerinden Jean-Claude Carriere imzalı olması hem de Claudia Cardinale’nin varlığıyla dikkat çekiyor.

TERTEMİZ ‘VESİKALI YARİM’

Groupama sponsorluğundaki ‘Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden’ bölümü kapsamında bu yıl başrolünde Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın oynadığı Lütfi Ö. Akad’ın 1968 tarihli benzersiz melodramı ‘Vesikalı Yarim’, yenilenmiş kopyasıyla ter temiz bir şekilde izleyiciyle buluşacak.

CARLOS REYGADAS GELİYOR

‘Karanlıktan Aydınlığa’ filmiyle geçen yıl Cannes’da en iyi yönetmen seçilen çağdaş Meksika sinemasının önemli ismi Carlos Reygadas, festivalin konuğu olarak İstanbul’a gelecek. ‘Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas’ başlığı altında yönetmenin tüm filmleri (‘Japonya’, ‘Cennette Savaş’, ‘Sessiz Işık’ ve ‘Karanlıktan Aydınlığa’) seyirciyle buluşacak.

Festivalin yeni bölümü ‘Kadın Hikâyeleri’nde güçlü kadın karakterlerin yer aldığı filmler gösterilecek. Ernest Hemingway’ın torunu Dree Hemingway’ın rol aldığı ‘Starlet / Genç Yıldız’, Sally Potter’in yönettiği ‘Ginger and Rosa / Ginger ve Rosa’ ve Cannes’dan ödülle dönen ‘Our Children / Çocuklarım’ bu bölümde gösterilecek filmlerden.

Bu yıl yeniden canlandırılan ‘Edebiyattan Beyazperdeye’ bölümünde Cannes’da FIPRESCI kazanan Sergei Loznitsa’nın yönettiği ‘In The Fog / Sislerin İçinde’, Fransız Yeni Dalga’sının önemli ismi Claude Miller’in son başyapıtı ‘Thérèse Desqueyroux’, Julianne Moore’un oynadığı Henry James uyarlaması ‘What Maisie Knew / Arada Kalan’, Lena Olin’in oynadığı sıkı polisiye ‘The Hypnotist / Hipnozcu’, Gérard Depardieu’lu ‘L’Homme qui rit / Gülen Adam’, Winona Ryder’ın rol aldığı ‘The Iceman / Katil’ ve İstanbul’a da gelecek Bille August’un son çalışması ‘Night Train to Lisbon / Lizbon’a Gece Treni’ gibi hayli iddialı filmler yer alıyor.

NTV Belgesel Kuşağı’nda belgesel Oscar’ı kazanan ‘Searching for Sugarman / Bir Şarkının Peşinde’, performans sanatının önce ismi Marina Abramovic’i merkeze alan ‘Marina Abromovic’in Yaşamı ve Ölümü’, dehşet verici bir taciz skandalına odaklanan ‘Madonna Ağlıyor’, İsrail merkezli dünyanın en gizli kapaklı örgütünü ifşa eden ‘The Gatekeepers / Bekçiler’, Hollywood’un kast direktörlerini anlatan ‘Casting By / Oyuncu Seçimi’, Nirvana’nın davulcusu Dave Grohl’un ilk yönetmenlik denemesi ‘Sound City’ gibi yapımlar öne çıkıyor.

MAYINLI BÖLGE

Sinemanın sınırlayını zorlayan filmlere yer veren ‘Mayınlı Bölge’de Ulrich Seidl’in, aynı aileden üç kadının çıktığı üç farklı tatilde kendi cennetlerini aramalarını anlatan ‘Cennet Üçlemesi’nin tüm filmlerinin yanı sıra Altın Palmiye ödüllü Apichatpong Weeresethakul’un son filmi ‘Mekong Hotel’, Venedik’te Eşcinsel Aslan kazanan ‘Weight / Yük’, karmaşık bir aşk hikayesi anlatan ‘Upstream Color / Gizli Kimya’ gibi 10 sıradışı film sinefilleri bekliyor.

YENİ BİR BAKIŞ

‘Yeni Bir Bakış’da dikkat çeken genç yönetmenlerin filmleri izleyicilerle buluşacak. Meksika’nın Oscar adayı ‘Lucia’dan Sonra’, ilk gösterimini Venedik’te yapan ‘A Hijacking / Fidye’, çağdaş Habil-Kabil hikâyesi ‘A Respectable Family / Saygın Bir Aile’, Filistinli yönetmen Annemarie Jacir’in filmi ‘When I Saw You / Seni Gördüğümde’, Haneke’nin ‘Aşk’ına benzetilen ‘Epilogue / Son’, müzik tutkunlarının kaçırmaması gereken ‘Gimme the Loot / Malları Ver’ bu bölümün dikkat çeken yapımları.

Bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi, Nişantaşı’nda City’s, Ortaköy’de Feriye ve Kadıköy’de Rexx sinemalarında yapılacak festivalin biletleri 16 Mart Cumartesi günü 10.00’dan itibaren satışa sunulacak. Bilet fiyatları tam 15, öğrenci 10 lira olarak belirlenen festivalin hafta içi gündüz seansları 5 lira olacak.

RADİKAL BU SENE ÖDÜLLERİ ARTTIRIYOR

İKSV’nin medya sponsoru Radikal gazetesi, İstanbul Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi ulusal ve uluslararası yarışmada yer alan birer filme Radikal Halk Ödülü verecek. Radikal Halk Ödülü’nü alacak iki filmi, festival izleyicileri, festival sinemalarında yer alan Radikal kutularına oy atarak belirleyecekler. Oy kullananlar arasından Noter huzurunda çekilecek kura sonucunda çeşitli ödüller sahiplerinin olacak. Büyük ödülü kazanacak şanslı izleyici, Radikal’in davetlisi olarak çok önemli bir uluslararası film festivalini izlemek üzere yurtdışına gidecek. Radikal bu yıl hem ödülleri hem de ödül kazanacakların sayısını artırıyor. Radikal Halk Ödülü için oy kullanan yaklaşık 10 kişiye verilecek sürpriz ödüllerin ne olacağı daha sonra açıklanacak.

Biletlerinizi erkenden almanızda fayda var, zira özellikle festivalin bu yılki ulusal yarışma bölümünde yer alan 10 filmden dokuzu İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak. Bunlar arasında ezber bozan filmleriyle dikkat çeken Onur Ünlü’nün siyah-beyaz çektiği ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’, Derviş Zaim’in başrolü çobanlara verdiği ‘Devir’, ‘Uzak İhtimal’le çıkış yapan Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Yozgat Blues’, Lusin Dink’in yönettiği ‘Saroyan Ülkesi’, Berlin’de prömiyer ‘Hayatboyu’ (Aslı Özge) ve ‘Soğuk’ (Uğur Yücel) da var.