İki dil konuşmak bunamayı geciktiriyor

İki dil konuşmak bunamayı geciktiriyor
İki dil konuşmak bunamayı geciktiriyor
İskoçya'da yapılan bir araştırma, iki dil bilenlerin bunama riskiyle 4.5 yıl daha geç karşılaştığını ortaya kondu.

İskoçya'nın Edinbourgh Üniversitesi'nden bilim adamlarının Hindistan 'daki Nizam Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden meslektaşlarıyla yaptığı araştırma, iki dil konuşanlarda bunamanın tek dil konuşanlardan 4,5 yıl geç ortaya çıktığını gösterdi.

Araştırmaya imza atanlardan Suvarna Alladi, iki dil konuşmanın beyindeki yönetsel fonksiyonların ve dikkat idaresinin daha fazla gelişmesini sağladığını, dolayısıyla erken bunama riskini azaltıyor olabileceğini vurguladı.

İKİ DİL KONUŞANLARIN BUNAMAYA DAHA GEÇ YAKALANDI
Araştırmaya ortalama 66 yaşında bunama teşhisi koyulan, 391'i iki ve daha fazla dil konuşan 648 Hintli katıldı. Yüzde 14'ü okuma-yazma bilmeyen bu kişilerden 240'ının Alzheimer, 189'unun damarsal nedenli bunama, 116'sının frontotemporal bunamaya yakalandığı belirtildi.

Eğitim , cinsiyet, meslek, yaşam yeri gibi etkenlerden bağımsız olarak iki dil konuşanların, bu bunama türlerine tek dil konuşanlardan daha geç yakalandığı görüldü. Farkın okumayı bilmeyenlerde bile görüldüğünü vurgulayan bilim adamları, ikiden fazla dil konuşmanın ise ek fayda sağlamadığını ifade etti.


  ETİKETLER:

  Hindistan

  ,

  Alzheimer

  ,

  Yaşam

  ,

  Bilim

  ,

  eğitim