İki ön diş arası, eskidenmiş yarası...

İki ön diş arası, eskidenmiş yarası...
İki ön diş arası, eskidenmiş yarası...

Ruth Crilly

Bir-iki aykırı örneği olduysa da eskiden makbul bir şey değil basbayağı bir 'üretim hatası'ydı. Şimdilerdeyse ara açıldıkça açık kapanıyor! Son parlak keşif Ruth Crilly'den eskilerden Brigitte Bardot'a, ayrık dişlerin arasına daldık...
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elifturkolmez@gmail.com / Arşivi

Afrika ’da güzellik sembolü; kadınlar ‘genişlettirmek’ için az doktor kapısı aşındırmıyor. Dünyanın pek çok yerinde şans getirdiğine inanılıyor; aileler bu özelliğe sahip çocuklarının büyüyünce holding yöneteceğine kesin gözüyle bakıyor. Cinsel gücü yerinde olanda daha sık rastlandığına inanıldığı için eş seçmede önemli kıstas, fetiş haline getiren bile oluyor. ‘Ayrık ön diş’ giderek popülerleşiyor, modanın gazladığı bir ‘tüketim nesnesine’ dönüşüyor, ortodontist yüzü görmemiş model daha çok iş yapıyor.
Brigitte Bardot, Madonna, Vanessa Paradis, Jane Birkin gibi ön dişi ayrık ünlülerden bayrağı devralan yeni model ve oyuncular Anna Paquin, Jessica Hart, Lara Stone, Georgia Jagger gibi isimlerin unutulmaz bir ifadeye sahip olmalarının en önemli nedenlerinden biri de hepsinde şekli, mesafesi farklı olsa da ayrı gayrı takılan ön dişler...
Moda dünyası da artık bu duruma uyanmış olmalı ki, birbirinin aynı, mükemmel yüzler değil, unutulmayacak karakteristik suratlar arıyor. Eskiden dişlerim ayrık diye hayıflanan modeller, inci gibi dişlere sahip meslektaşlarından iş çaldıkça ergenlikte tel takmamış olmanın haklı saadetini yaşıyor. 

Toplu fotoğraf komedisi
Lara Stone, dişlerini düzeltmek isteyen doktora tersleniyor, Georgia Jagger dişlerinin kendisini seksi gösterdiğini düşünüyor, Anna Paquin ekranda görünen ortalama yüzlerden farklı olduğu için dolgun vücuduna ve ayrık dişlerine taptığını anlatıyor, Jessica Hart istediği ‘doğal’ görünüme saçlarını nadiren boyayarak ve dişleri sayesinde ulaştığını söylüyor.
Moda dünyasının son ‘ayrık dişli’ keşfiyse Birmingham doğumlu bir İngiliz olan Ruth Crilly. Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından Dacid LaChapelle ve Vincent Peters gibi isimlerle çalışma şansını yakalamasında dişlerinin büyük rolü olmuş. İlk iyi işlerini, ‘Ön dişleri ayrık model arıyoruz’ ilanları sayesinde bulmuş. “Tamam, dişlerimin ayrık olduğunu biliyordum ama anladım ki model olmadan önce bunun o kadar da farkında değilmişim” diyor. i-D, Vogue, Elle gibi dergilere kapak olan Crilly’nin ailesinde hemen herkesin dişleri ayrık. Kuzenler, teyzeler, büyükanneler... “Birlikte fotoğraf çektirdiğimizde gerçekten komik görünüyoruz” diyor.
Ayrık dişleri şimdi daha çok kazanmasını sağlasa da zamanında iş de kaybettirmiş: “Japonlar benimle dişlerim yüzünden çalışmak istemedi mesela. Reddettiklerini açıklamak için gönderdikleri mektupta, ‘Ayrık dişleriniz gerçekten çok sevimli ancak aradığımız bu değil’ yazmışlardı. O zaman buna üzülmüştüm.”
Crilly’nin unutamadığı bir başka anısıysa şu: “Bir katalog çekiminde elime, dişlerimin arasındaki boşluğu kapatacak incelikte bir diş parçası verip yapıştırmamı istediler ve bununla boşluğu doldur dediler. Tabii ki yapmadım, canları cehenneme! O günlerden bugünlere geldiğime inanamıyorum.”

Bedeni de, burnu da iri
Crilly’nin moda, seyahat, makyaj yazıları, fotoğraf, video paylaştığı bir de sitesi var: Amodelrecommends.com’da Crilly gayet dobra takılıyor. Önceki günkü moda çekimlerinde kullanılan fondötenin alerji yaptığını ya da çok beğenilen bir modacının son koleksiyonunun aslında facia olduğunu yazabiliyor. Yani onu nevi şahsına münhasır bir kadın yapan tek özelliği ayrık dişleri değil.
Crilly’nin moda dünyasına dair sözleriyle bitirelim ve fazlaca iyi niyet taşıdığını unutmadan, arasına mesafe girmiş iki adet dişin popüler olmasının bu sektörde yaşanan ayrımcılıkları da bitirmesini umalım: “Dişleri ayrık, büyük beden, siyah ya da koca burunlu modeller, moda dünyasında bir şeylerin değişeceğine dair umuttur. Dişlerimle gurur duyuyorum ve herkesin de diğerlerinden farklı olan özellikleriyle gurur duymasını istiyorum.”


    ETİKETLER:

    Afrika