İki senede bir aşk senaryosu yazabilir...

İki senede bir aşk senaryosu yazabilir...
İki senede bir aşk senaryosu yazabilir...
Sinema, tiyatro ve TV'deki işlerinin yanı sıra yapımcılık projeleriyle meşgul olan Mert Fırat ile gençliği ve planları üzerine...

‘Kelebeğin Rüyası’nın şair Rüştü Onur’u, ‘Antonious ile Kleopatra’nın Sezar’ı, ‘İntikam’ın Emre’si Mert Fırat bir yandan da cepteki senaryoların filme dönüşmesi için çalışma halinde... GQ Türkiye ’nin mayıs sayısına poz veren Fırat ile Ebru Çapa’nın yaptığı söyleşiden satırbaşları...
Moda Sahnesi gün sayıyor: 11 arkadaşımla eski Moda Sineması’nı satın alıp Moda Sahnesi adını verdikleri bir kültür sanat merkezine dönüştürmeye giriştik. Herkesin ortaya eşit para ve emek koyduğu 12 ortaklı kolektif tiyatro; aksilik olmazsa ekimde kapılarını açacak. Üç ayrı sahnesi bulunan, kültür sanat merkezi gibi bir şey olacak. ‘Başka Dilde Aşk’ filmini çekmek üzere kurduğumuz şirkette projelerimiz var. Yamaç paraşütü yapan üç arkadaşın kaçırılma hikâyesini anlatan ‘İkarus’, İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar kapsamında yarışıp, Film Geliştirme Atölyesi’ne katılmak üzere seçilen 12 proje arasında yer aldı. 2014 yazında çekmeyi planlıyoruz.
Bir proje daha: ‘Kelebeğin Rüyası’nın çekimleri 16 haftaya uzamış olmasa, takvim sarkınca ‘İntikam’a başlamak zorunda kalmasam çekip bitirmiş olacağımız ‘Sizden Küçük Bir Ricamız Var’ isimli bir projemiz var. Müsait bir vakit bekliyor.
Bende insanların kredisi artı 100’le başlar: Babam Nihat Fırat, Ankara Radyosu ve TRT ses sanatçılarından. Annemle tanışıyorlar. ‘Bittiği ana kadar tatlı’ bir aşk hikâyesi onlarınki. Ben altı yaşındayken boşandılar. Antalya’ya, sonra Alanya’ya, sonunda da Ankara’ya taşındık. İlkokulu farklı şehirlerde okuyarak bitirdim. Bu bana hızlı iletişim kurabilme, çabuk kaynaşabilme özelliği kazandırdı. Bende insanların kredisi artı 100’le başlar. 100’le başlayıp geriye saymakla devam etti hayatım.
İki senede bir aşk senaryosu: Bana aşkla ilgili çok soru soruyorlar. ‘Başka Dilde Aşk’, ‘Beni Unutma’, şimdi de ‘Kelebeğin Rüyası’ falan yüzünden herhalde. Şimdi üzerinde çalıştığımız, bir kopamama öyküsü. Aşkın bittiğini gördüğün halde bitiremediğin bir durum vardır ya, herkesin yeter kardeşim, birbirinizi incitiyorsunuz dediği hastalıklı ilişkilerden. Ömrüm boyunca aşk hikâyesi mi yazacağım, tabii ki değil. Ama beni çok düşündüren şeyler, ilişkiler ve aşk. Galiba iki senede bir aşk senaryosu yazabilecek potansiyele sahibim.
Söyleşinin tamamı GQ Türkiye’de...