İki 'süper Dünya'mız oldu

Potansiyel yaşanabilir gezegen keşfine birkaç yıl kaldı. ABD'li gezegen avcıları Güneş'e benzer yıldızların yörüngesinde Dünya'ya benzer iki gezegen buldu

ANKARA - ABD’li araştırmacılar Güneş’e benzer yıldızların yörüngesinde iki ‘süper Dünya’ keşfetti. Astronomlar, bu kayalık gezegenlerin Dünya’dan büyük, buz devleri Uranüs ve Neptün’den küçük olduğunu belirterek, keşiflerinin Dünya ölçülerine benzer dış gezegenlerin (exoplanet) ve potansiyel yaşanabilir gezegenlerin bulunmasında önemli bir adım olduğunu açıkladı.
Uluslararası bir ekibe bağlı çalışan Carnegie Enstitüsü Karasal Manyetizma Bölümü’nden Paul Butler ve California Üniversitesi’nden Steven Vogt, yörüngedeki gezegenlerin çekim güçlerinin neden olduğu yıldızlardaki çok ince salınımları tespit ederek, her gezegenin büyüklük ve yörüngelerini hesapladı.
Hawaii’deki W M Keck Gözlemevi ve Avustralya’daki Anglo-Australian teleskobuyla yıllardır yapılan gözlemlerin verileri derlenerek yapılan keşifte bulunan küçük kütleli üç gezegenin, Dünya’dan sadece 28 ışık yılı uzakta ve Virgo takımyıldızında çıplak gözle seçilebilen 61 Virginis yıldızının yörüngesinde döndükleri kaydedildi. Uzmanlar bu gezegenlerden en küçüğünün kütlesinin Dünya’nın beş katı olduğunu, yıldız çevresinde dönüşünü dört günde tamamladığını tespit etti.
Diğer kayalık gezegenin de Dünya’ya 76 ışık yılı mesafedeki HD 1461 yıldızı yörüngesinde keşfedildiğini belirten uzmanlar bu gezegenin kütlesinin de Dünya’nınkinin 7.5 katı olduğunu açıkladı. İki yıldızın da Güneş’e büyüklük ve yaş bakımından benzer olduğuna dikkat çekildi.
Yörüngesi yıldızlarına çok yakın olduğu için, yaşam veya su bulunmayan gezegenler, Güneş’in kütlesinin yarısından küçük ‘M-cüce’ yıldızlarının yörüngesindeki diğer gezegenlere işaret ediyor. ‘M-cüce’ yıldızlarının çevresindeki gezegenlerin genellikle ‘su bölgesinde’ olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun da yaşanabilir gezegen arayışında doğru yolda olduklarını gösterdiğini belirtti. Prof. Vogt, potansiyel yaşanabilir gezegenin keşfinin sadece birkaç yıl içinde yapılabileceğini söyledi. (aa)