İkinci bir emre kadar fotoğraf yasak

İkinci bir emre kadar fotoğraf yasak
İkinci bir emre kadar fotoğraf yasak

Baş foto muhabiri Souza (üstte), Obama ailesinin kararını bir seminerde duyurdu.

Beyaz Saray'ın küçük sakinleri Sasha ve Malia'yı artık zor göreceğiz. Baş foto muhabiri Pete Souza, yönetimin çocuklar büyüyene kadar fotoğraf servisini yasakladığını açıkladı

NEW YORK - Beyaz Saray’ın baş foto muhabiri Pete Souza, yönetimin ABD Başkanı Barack Obama’nın küçük kızları Sasha ve Malia’nın fotoğraflarının uluslararası ajanslarla diğer basında yayımlanmaması kararı aldığını açıkladı. New York’ta bir seminere katılan Souza, “Çocuklar henüz çok küçük. Aile ve yönetim büyüyene kadar fotoğraflarının dışarıya servis edilmemesini istedi. Çok çok sınırlı sayıda fotoğrafı zaman zaman vereceğiz, ancak bunda da aileden birisinin fotoğrafta yer alması şartı olacak” diyor. 

‘Köpek siyah olmasın istedik’
Beyaz Saray’da ilk olarak Başkan Ronald Reagan’la 80’lerde çalışan, daha sonra Washington’dan ayrılıp uzun bir aradan sonra Obama’yla bu kez baş foto muhabiri unvanıyla Beyaz Saray’a dönen Souza, ABD yönetiminin merkez binasında istediği gibi dolaşma hakkına sahip iki-üç kişiden biri.
Obama’nın kızları için Beyaz Saray’a köpek alacağını açıklamasından sonra, tüm fotoğrafçılar gibi siyah olmamasını dilediklerini vurgulayan Souza, “Umduğumuz olmadı. Bo çok siyah bir köpek olduğu için iyi fotoğraf çekmekte çok zorlanıyoruz” diyor.
Obama’nın sırtı dönükken de kolay seçilebilen biri olduğunu, o yüzden böyle fotoğraflarını da sıklıkla çektiklerini belirten Souza, önceki Başkan George Bush’la Obama fotoğraflarının farkına da değiniyor: “Bush’un fotoğraflarına bakıldığında Cumhuriyetçi Parti’nin ‘temiz ve ciddi’ imajı görülür. Obama’ysa daha rahat, her ortamda fotoğrafının çekilip kullanılmasına izin veren bir lider. Bir gün ayakları masanın üstünde, bir başka gün şınav çeken, eşini öpen veya uyuyan bir ABD Başkanı’nın fotoğraflarını görebiliyorsunuz” diye konuşuyor.
Seminerde Obama’nın Mısır, Türkiye, Prag, Londra, Paris, ABD ve başkanlığı öncesinde Kenya ve Rusya’ya yaptığı ziyaretlerle ilgili fotoğraflar sunuldu. Türkiye’de İstanbul’da yağmurda yürürken çekilen bir kareyle Obama ekibinin Irak’ın başkenti Bağdat’a yapacağı ve güvenlik nedeniyle gizli tutulan gezinin ayrıntılarını tartışırken Türkiye’de çekilmiş bir başka fotoğrafı sunuldu. 

‘Türkiye’ye birçok kez gittim’
Türkiye’ye birçok kez gittiğini söyleyen Souza, “Reagan sonrası Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra uzun süre ‘freelance’ çalıştım. 1996’da Chicago Tribune gazetesi beni işe aldı, ilk görevim de İstanbul oldu. O zaman ve sonrasında çok kez görevli olarak Türkiye’ye gittim. En son Başkan Bush’un ziyaretinde yine Türkiye’deydim” diye anlatıyor.
Konferansta Souza’nın yanı sıra 70’lerde Nixon ve Ford döneminde Beyaz Saray baş foto muhabiri olan David Kennerly ile Bill Clinton döneminde Oval Ofis’te baş foto muhabiri olan Robert Mc Neeely de yer aldı. Her iki foto muhabiri de bu döneme ilişkin merak edilenleri ve detayları anlattı.
ABD’de Beyaz Saray baş foto muhabirliği olarak bilinen ‘Resmi fotoğrafçılık’, ilk olarak suikasta kurban giden Başkan John F. Kennedy döneminde başladı. Beyaz Saray’da ‘Başkanı en çok gören kişi’ olarak da adlandırılan baş foto muhabirinın görevi, başkanı görev yaptığı sürede ‘belgesel’ olarak fotoğraflamak olarak tanımlanıyor. Baş foto muhabiri ve diğer görevli foto muhabirlerinin çektiği fotoğraflar, düşük çözünürlüklü olarak zaman zaman uluslararası ajanslar aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılıyor. (aa)