İkinci dalga gelirse tehlike büyür

İkinci dalga gelirse tehlike büyür
İkinci dalga gelirse tehlike büyür
Dünya Sağlık Örgütü: H1N1 virüsü gerileme evresine girse bile ikinci dalga mümkün olabilir. Bu da geniş çaplı salgın demek. Kişisel temizliğe dikkat etmeye devam

Antalya’da panik
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ‘domuz gribi’ şüphesiyle getirilen bankacı 35 yaşındaki M.A’nın ölmesi, paniğe yol açtı. Savcılık, M.A.’nın ölümünü şüpheli bularak evini mühürletti. Olay yeri ekipleri maskeyle evde inceleme yaptı.


HONG KONG - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), H1N1 virüsü gerileme evresine girse bile, ikinci bir dalganın mümkün olabileceği uyarısında bulundu. WHO Genel Müdürü Margaret Chan, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, H1N1 virüsünden ölüm oranları çok artmıyor gibi görünse de ikinci dalganın gelebileceğini açıkladı. Chan, ikinci dalganın olması halinde 21. yüzyılın en kötü bölgesel salgınıyla karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekti. Chan, “Virüsün yok olmasını umut ediyoruz, eğer bu olmazsa geniş çaplı bölgesel bir salgına sürükleniriz” ifadelerini kullandı. Meksika’da 22, ABD’de bir can alan H1N1 virüsü, 20 ülkeye yayıldı.
WHO, 20 ülkede 985 grip vakası saptandığını açıkladı. Hastalığa yakalanan kişi sayısının Meksika’da 590 kişi olduğunu, bunlardan 25’inin yaşamını yitirdiğini belirten WHO, ABD’de 226 vaka tespit edildiğini bir kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yetkililer açıklamada ellerin düzenli şekilde yıkanmasını, gribe yakalandığı kuşkusu taşıyanların tıbbi yardıma yönelmesini önerdi, şu aşamada seyahat kısıtlamasına ya da sınırların kapanmasına gerek olmadığını söyledi.
Meksika Sağlık Bakanı salgının ‘gerileme evresine’ girdiğini açıkladı. Bakan Jose Angel Cordova, ülkesinde domuz gribinden ölenlerin sayısının 19 olduğunu belirterek, doğrulanan vakaların ölenler dahil 506’ya yükseldiğini söyledi. Çin hükümetinin, bu ülkedeki 70’ten fazla Meksikalının, H1N1 virüsünü taşıdığı kaygısıyla karantina altına alındığını açıklamasının ardından, Meksika hükümetinin Çin’deki Meksikalıları geri getirmek için uçak kiraladığı açıklandı. 

Sınırda önlemler arttı
Türkiye’de Sağlık Bakanlığı açıklamasında ise şu bilgiler verildi:
 “Uluslararası girişlere açık havaalanlarımız, limanlarımız ve kara hudut kapılarındaki sağlık kontrolleri sürdürülmektedir.  Edirne ve Kırklareli illerimiz başta olmak üzere hudut kapılarındaki önlemler arttırılmıştır.
Korunma amaçlı olarak 1 milyon 200 bin kutu ilaç stoğunun arttırılmasına karar verilmiştir. Zorunluluk olmadıkça hastalığın görüldüğü ülkelere seyahatlerin ertelenmesi gerekmektedir. Yedi gün içerisinde yurtdışından gelen, 38 derece üzerinde ateş, boğaz ağrısı, öksürük, kırgınlık belirtilerinden en az biri olanların hekime gitmesi gerekir. Salgın ülkemize ulaşmadan da ortadan kalkabilir ama ikinci dalga sonbaharda da gelebilir.” (aa, ap)