İkinci "Kürdistan Güzellik Yarışması"na ilgi az

İkinci "Kürdistan Güzellik Yarışması"na ilgi az
İkinci "Kürdistan Güzellik Yarışması"na ilgi az
Erbil kentinde düzenlenecek ikinci "Kürdistan Güzellik Yarışmasına" 43 adayın başvurduğu bildirildi.

ERBİL - Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde düzenlenecek ikinci "Kürdistan Güzellik Yarışmasına" 43 adayın başvurduğu belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Kültür ve Turizm Bakanlığı Sergi ve Fuar Müdürü Şirwan Tevfik, festival havasında düzenlenecek yarışmanın 1 Eylül 'de başlayacağını belirterek, "Şimdiye kadar 43 aday başvurdu. Bu yarışmanın konsepti, ilkinden çok farklı olacak. Program kapsamında konserler verilecek.

Jüri üyeleri, bu yıl daha profesyonel değerlendirme yapacaklar. Birinci olan Kürdistan Güzellik Kraliçe'sine, 2013 model otomobil hediye edilecek. Diğer adaylara ise çeşitli hediyeler verilecek" dedi.

Güzellik yarışmasının Erbil'de tertip edilecek festival kapsamında etkinlik olduğunu ifade eden Tevfik, "Kürdistan Güzeli" olmak için başvuran adayların çoğunun Süleymaniyeli olduğu söyledi.

Tevfik, hangi kentten kaç adayın başvurduğuna ilişkin rakam vermedi. Geçen yıl "Kürdistan Güzellik Kralicesi" seçilen Şeve Aziz de Süleymaniyeli idi.

Öte yandan gelecek ay düzenlenecek yarışmayla ilgili AA'ya Şeve Aziz, yarışmayı, kültürel gelişmenin parçası olarak değerlendirmek gerektiğini savundu.

Yarışmanın standartlarının, dünya standartlarının altında olmadığını vurgulayan Aziz, "Çünkü katılacak adayların başvuruları, dünya standartları esas alınarak kabul edilmektedir" diye konuştu.

IKYB'de ilk güzellik yarışması, temmuz 2012'de düzenlenmişti. (aa)