İkinci 'Sol Ayağım' vakası!

İkinci 'Sol Ayağım' vakası!
İkinci 'Sol Ayağım' vakası!
Sadece sol ayağını hareket ettirebilen engelli genç kadın, ayak parmaklarını kullanarak tam 60 bin kelimelik bir roman yazdı.

Çin’de yaşayan 21 yaşındaki Hu Huiyuan’a henüz bebekken serebral palsi (diğer adıyla beyin felci) teşhisi kondu.

Hastalığı nedeniyle okula gidemeyen Hu, televizyon alt yazılarını takip ederek kendi kendine okuma ve yazma öğrendi.

Sadece sol ayağını hareket ettirebilen engelli genç kadın , ayak parmaklarını kullanarak tam 60 bin kelimelik bir roman yazdı.SOL AYAĞIM’I HATIRLATTI
Doğuştan beyin felçli doğduğu için sadece sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown'un aynı adı taşıyan kitabından uyarlanmış Sol Ayağım filmi Christy Brown’u canlandıran Daniel Day-Lewis’e en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazandırmıştı.

49 yaşındaki babası Peng ve 47 yaşındaki annesi Sun, tüm hayatını engellerle mücadele ederek geçiren kızları Hu’yla gurur duyuyor.

Babası, “Hu doğduğunda doktorlar ‘yalnızca birkaç gün yaşar’ demişti ancak kızım şu an 21 yaşında. Hu 10 aylık olana kadar hastalığıyla ilgili bir teşhis konulamadı; daha sonra serebral palsi olduğu söylendi. Kızım sadece kafasını ve sol ayağını hareket ettirebiliyor ama büyük bir mücadele örneği gösteriyor.”

Hu ise bir televizyon röportajında şunları söylüyor: “Her şeyi kendi kendime öğrendim. Yazabilmek, birçok insanla iletişim halinde kalmamı sağlıyor. Üstün yetenekli değilim; sadece yapacağım işe çok iyi odaklanıyorum. Fiziksel olarak böyle bir engelinizin olması, size sabırlı bir insan olmayı öğretiyor.”

Hu Huiyuan, sol ayağını kullanmada o kadar hızlanmış ki, 20 – 30 kelimeyi sadece bir dakika içinde yazabiliyor. Hu, daha şimdiden 8 bölümlük bir kitabın 6 bölümünü yazmış bile.  ETİKETLER:

  Çin

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  iletişim

  ,

  yazar

  ,

  genç

  ,

  engelli

  ,

  yaşar

  ,

  beyin