İkizlerden biri uyanıp konuşmaya başladı

İkizlerden biri uyanıp konuşmaya başladı
İkizlerden biri uyanıp konuşmaya başladı

Bakıcı Moira Kelly, Trişna (solda) ve Krişna?yla yakından ilgileniyor. FOTOĞRAF: AFP

Avustralya'da 25 saatlik operasyonla ayrılan iki yaşındaki Bangladeşli siyam ikizlerinden Trişna, iki gün sonra uyanıp konuştu, şimdi gözler Krişna'da...

MELBOURNE - En sevindirici haber: Avustralya’da üç gün önce 25 saat süren bir operasyonla birbirinden ayrılan başlarından yapışık ikizlerden biri uyandı ve hatta konuşmaya başladı. Başarılı bir şekilde ayrılan siyam ikizlerinden birinin ameliyat maratonundan iki gün sonra konuşmaya ve normal hareket etmeye başlaması, doktorların da bebeklerin ikisinin de iyi olacağı müjdesini vermesine neden oldu.
Ameliyatı yapan 16 kişilik cerrah ekibi, iki yaşındaki Bangladeşli siyam ikizleri Trişna ve Krişna için geçirdikleri yüksek riskli ameliyatlardan sonra beyinlerinde hasarı oluşma olasılığının yüzde 50 olduğunu söylüyordu. Ancak komadan sağlıklı bir şekilde uyanan bebek Trişna, diğer kardeşi için de umutları yükseltti.
Bebek, uyandıktan sonra saatlerce bakıcısının kucağında kaldı. Royal Children Hastanesi’nde ameliyatı yapan ekibin başkanı Wirginia Maixner, ABC televizyonuna gelecek ay üç yaşına basacak olan ikizlerden Trişna’nın yoğun bakımdan çıkarıldığını belirtti ve “Harika görünüyor, konuşuyor, her zaman olduğu gibi hareket ediyor. Olağanüstü bir biçimde iyi” yorumunu yaptı.
Dr. Maixner, ikiz kız bebeklerden Krişna’nın da kısa süre içinde yavaş yavaş yoğun bakımdan çıkarılacağını söylüyor. Maixner, ameliyatın, Krişna’nın vücudu ve beynindeki kan akışında daha fazla değişikliğe yol açması nedeniyle küçük kızın iyileşmesinin daha uzun zaman alacağını anlatsa da yapılan MR taramalarında Krişna’nın beyninde hasar görünmediğini de dile getirdi.
Kafatasının bir bölümü, beyin dokusu ve damarlarını paylaşan Bangladeşli siyam ikizleri, 2007’de Önce Çocuklar Vakfı tarafından bir yetimhanede bulunmuş ve Avustralya’ya getirilmişti. (afp, aa)