İklim değişikliği şarabın da tadını kaçırdı

İklim değişikliği şarabın da tadını kaçırdı
İklim değişikliği şarabın da tadını kaçırdı

Daha yüksek sıcaklık, kuvvetli güneşlenme ve azalan yağış şarabı etkiliyor.

Fransız bilim insanları, iklim değişikliğine bağlı olarak şarabın son 30 yılda alkol oranının giderek artmasının önüne geçmeye, bu arada da şarabın aromasını muhafaza etmeye çalışıyor. Önemli şarap üretimi kapasitesine sahip Fransa ’nın güneyinde 80’lerde üretilen şarap ortalama yüzde 10-11 alkol içerirken, bu oran bugün yüzde 13-14, hatta daha sıcak hasat bölgelerinde yüzde 15’e kadar çıkıyor. Bu değişimin sebeplerinden biri de daha yüksek sıcaklık, daha kuvvetli güneşlenme ve azalan yağış oranı. 

Dört yıl süreli çalışma
Aşırı buharlaşma nedeniyle su kaybeden üzümler, böylece daha şekerli bir karışıma sahip oluyor, mayalanma sırasında da şeker alkole dönüşüyor. Bunun önüne geçmek ve daha düşük şeker oranına sahip ürün almak için şarap üreticileri, üzümü daha erken hasat ederken, bu yöntem sadece beyaz ve roze şaraba uygulanabiliyor ve şarabın aromasını sağlayan olgun meyveyi garanti etmiyor.
Şarap üreticilerinin uyarısı üzerine harekete geçen Fransa Tarım Araştırmaları Enstitüsü (Inra), üzümün yetiştirilmesinden şişelenmesine kadar şarabın tüm üretim aşamalarını mercek altına aldı. Deneysel çalışmalarını dört yıl sürdürecek enstitü ekibinin, üreticilere alkol seviyesi yüzde 9-11 olacak şarap üretimi için yeni bağcılık ve yetiştirme yöntemleri sunması bekleniyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Fransa

  ,

  Şarap

  ,

  Beyaz