İklim tablosu bol acılı

İklim değişikliğinin sonuçları rapora döküldü: Her yıl 325 milyon insan olumsuz etkileniyor, sel ve kasırgalar 500 milyonu tehdit ediyor...

LONDRA - Merkezi Cenevre’de bulunan Global Humanitarian Forum’un hazırlattığı rapor, iklim değişikliğinin her yıl 325 milyon kişiyi ciddi biçimde etkilediğini ve bu sayının gelecek 20 yılda ikiye katlanarak, dünya nüfusunun yüzde 10’una tekabül edeceğini gösterdi.
İklim değişikliği yüzünden ölenlerin sayısının 2030’a kadar yılda 500 bine çıkmasının beklendiği belirtilen raporda, küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan ekonomik kayıpların yılda 125 milyar doların üzerinde olduğu, bu miktarın, zenginlerin yoksul ülkelere yaptığı yardımı aştığı ve 2030’a kadar yılda 340 milyar dolara çıkmasının öngörüldüğü ifade edildi.

En riskli bölge Afrika
Global Humanitarian Forum’un başkanı ve eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, “İklim değişikliği, günümüzün en yükselen insani mücadelesi. İlk ve en kötü etkilenenler, soruna en az katkıda bulunmalarına rağmen yoksul gruplar” dedi. Raporda, kuraklık, sel, kasırga ve yükselen deniz suyu seviyelerine en meyilli yoksul ülkelerde yaşadıklarından ‘aşırı derecede zayıf’ diye tanımlanan 500 milyon kişiye odaklanılması çağrısı yapıldı.
İklim değişikliği nedeniyle en fazla risk altındaki bölge olan Afrika, en zayıf 20 ülkeden 15’ine ev sahipliği yapıyor, en yüksek seviyede tehdit altındaki diğer bölgelere Güney Asya ve gelişmekte olan küçük ada ülkeleri dahil. Raporda en kötü sonuçlardan kaçınmak için, iklim değişikliğine uyum sağlama yönündeki çabaların, gelişmekte olan ülkelerde 100 katına çıkarılması gerektiği belirtildi. (aa)