İklim zirvesinde Filipinler için açlık grevi

İklim zirvesinde Filipinler için açlık grevi
İklim zirvesinde Filipinler için açlık grevi
Dünyada her yıl düzenlenen İklim Değişikliği Zirvesi Taraflar Konferansı bu yıl Polonya'nın başkenti Varşova'da başladı. Toplantının ilk gününe Filipinli delege Naderev Sano'nun açlık grevi ve gözyaşları damga vurdu.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İklim Değişikliği Zirvesi’nde bu yıl 2012’de süresi dolan Kyoto Protokolü’nün yerini alacak yeni anlaşmanın içeriğinin belli olması bekleniyor. Geçen yıl yapılan taraflar konferansında, Kyoto Protokolü’nün 2012’den sonraki dönemde küresel sera gazı salımlarına sebep olan ülkelerin yalnızca yüzde 15’i taraf olduğunu açıklamıştı. Bu durum, ülkelerin iklim değişikliği ile mücadelede geri adım attıkları yönünde eleştirilere sebep olmuştu. Varşova’daki toplantıyı TEMA Vakfı’ndan Gökşeh Şahin takip ediyor. Şahin’in verdiği bilgilere göre, bu yıl Varşova’daki toplantıda ülkelere iklim değişikliği konusunda geri adım atmadıklarını ispatlama sorumluluğu düşüyor. Bunun için gelecek dönemi belirleyecek anlaşma üzerine daha da fazla çalışmaları gerekiyor.

Toplantının ilk gününde Filipinler Delegasyon Başkanı Naderev Sano bir konuşma yaptı. 10 binden fazla insanın ölümüne neden olan Haiyan tayfununa değinen Sano, Varşova’daki iklim müzakerelerinden bir sonuç çıkana kadar açlık grevine başladığını açıkladı. Konuşmasında Sano gözyaşlarına da hakim olamadı. Sano’ya destek olmak için müzakereleri takip eden 30’a yakın sivil toplum kuruluşu da açlık grevine girdiğini açıkladı.

Kıyamet, Filipinler'den sonra Çin'i vurdu

AVUSTRALYA GÜNÜN FOSİLİ OLDU
2 hafta sürecek toplantıda 800’den fazla sivil toplum kuruluşundan oluşan İklim Eylem Ağı (CAN) tarafından organize edilen ‘Günün Fosili’ ödülü her gün bir ülkeye veriliyor. Geçen yılki toplantıda Türkiye ’ye de günün fosili ödülü verilmişti. Müzakereler boyunca süreçleri tıkayan veya iklim müzakerelerinin gerektirdiği şekilde davranmayan ülkelere verilen bu ödül Türkiye’ye, ‘kömüre olan bağımlılığı ve Kyoto Protokolü ikinci yükümlülük döneminde de azaltım hedefi belirtmeyeceğini açıklaması’ sebebiyle verilmişti. Bu yılki toplantı da ilk günün ödülü ‘Avusturalya’nın oldu. Avustralya’nın iklim değişikliği ‘iklim değişikliği için finansman oluşturulması, çevrecilik maskaralığı adı altında sosyalizmdir’ açıklaması tüm ülke devletlerinden ve Birleşmiş Milletlerden büyük tepki çekti.

Müzakere salonlarında sürekli sivil toplum örgütleri gösteri yapıyor. Ayrıca haftasonu Avrupa ’nın dört bir tarafından gelecek iklim aktivistlerinin de katılımıyla Varşova’da büyük bir yürüyüş yapılması planlanıyor.