İklim zirvesinin ilk resmi anlaşma taslağı hazırlandı

İklim zirvesinin ilk resmi anlaşma taslağı hazırlandı
İklim zirvesinin ilk resmi anlaşma taslağı hazırlandı

Manila?daki Filipinler Üniversitesi?nden onlarca erkek öğrenci Kopenhag?da devam eden iklim zirvesini soyunarak protesto etti. FOTOĞRAF: AFP

KOPENHAG - Kopenhag’da devam eden BM Küresel İklim Değişikliği  Konferansı, zengin ve yoksul ülkelerin küresel ısınmaya karşı belirleyeceği tutumları konusundaki tartışmalarla devam ediyor. Öte yandan müzakerelere temel oluşturacak ilk resmi anlaşma taslağı da oluşturuldu.
130 ülkenin sözcülüğünü yapan Sudanlı Lumumba Di-Aping, küresel ısınmayla mücadele konusunda üzerine düşeni yapmayarak ‘dünyayı tehlikeye atmakla’ suçladığı ABD ’den küresel mali acil durumlar için ayrılan paranın yeniden dağıtımını talep etti. Di-Aping toplantıda Amerikalı delegelere, “Savunma bütçelerine milyarlarca dolar ayırıyorsunuz. Dünyayı kurtarmak için 200 milyar dolarcık ayıramaz mısınız?” diye seslendi. Di-Aping, ABD Başkanı Barack Obama’ya Kyoto’yu imzalaması çağrısında da bulundu. 

40 kişi gözaltında
Konferansın ilk resmi taslağı Fransız haber ajansı AFP’nin eline ulaştı. Taslak, sanayileşme öncesi seviyeye oranla küresel ısınma oranının en fazla 1.5 ve 2 derece olarak kalmasını öngörüyor. 1.5 derece, küresel ısınmadan en çok etkilenen ada ülkeleri ve Afrika ülkeleri tarafından benimsenirken, zengin ülkeler küresel ısınmanın 2 derece ile sınırlı kalmasını amaçlıyor. Taslakta ayrıca, 2020 yılı itibariyla küresel karbon salımının azaltılması konusunda yüzde 50, 80 ve 95 olmak üzere üç farklı oranın benimseneceği yer alıyor. Gelişmekte olan ülkelerin karbon salımını 2020 yılına kadar en az yüzde 50 oranında azaltması düşünülürken, küresel ısınmadaki tarihsel sorumluluklarına vurgu yapılan zengin ülkelerin ise karbon salım oranlarını yüzde 80 ile 95 oranında azaltmaları öneriliyor.
Danimarka polisi, iklim zirvesini protesto amacıyla düzenlenen ilk sokak gösterisinde en az 40 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Polis, gösteride şiddet yaşanmadığını söyledi. (aa, afp, ap)