İlber Ortaylı: 900 yıldır değişmedik, Türkler öğrenmiyor

İlber Ortaylı: 900 yıldır değişmedik, Türkler öğrenmiyor
İlber Ortaylı: 900 yıldır değişmedik, Türkler öğrenmiyor

Fotoğraflar: Muhsin Akgün

Yeni kitabı 'Türklerin Tarihi' hakkında konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk'ün Dil-Tarih ve Edebiyat Fakültesi aracılığıyla 'Türk çocuklarının uzman olmasını istediğini' söylüyor: "Ama olmadılar. Türkler öğrenmiyor. Filoloji ve derinlikle alakaları yok. Eskiden varmış, şimdi yok."

RADİKAL – Kim Türk, kim değil? Türk mü desek yoksa Türkiyeli mi? Konuştuğumuz dil mi, DNA’mız mı, kültürümüz mü? Bizi hangisi Türk yapıyor? Hürriyet Pazar’dan Zeynep Miraç, Prof. Dr. İlber Ortaylı’yla yeni kitabı ‘Türklerin Tarihi’ni konuştu.

Türkler olmadan dünya tarihi yazmanın mümkün olmadığını söylüyorsunuz. Öte yandan da diyorsunuz ki, “Türk dünyası yeterli uzman yetiştirmedi”. Bu durumda dünya tarihi bizim yüzümüzden eksik mi yazılıyor?

Hayır. Türkler olmadan dünya tarihi yazılmaz. Çünkü Türk etkisi Asya’nın uzak doğusu, Çin’den başlar; Çin, Hint, İran, sonra Rusya arazisi, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Avrupa ve tabii yeniçağda bütün Avrupa’ya uzanır. Bunların tarihini Türk tarihini iyi bilmeden yazmak mümkün değil. Ve zaten bunu yazarken de Türklere müracaat etmediler. Oturdular, Osmanlıca, Farsça, Arapça öğrendiler bunların uzmanları. Kendileri tetkik ettiler. Bizim yazımız hem onlara göre geç hem de kendimiz doğru dürüst okuyamıyoruz. Göktürk anıtlarını okusan Uygur’u okuyamıyorsun kolay kolay.

Uzman yok mu?

Okuyan çok az. Yetişmiyor. Böyle bir adam yetiştiremedik. Ve bunu Atatürk hissetti. Dâhi adam, o zamanın çulsuz Türkiyesinde Dil-Tarih’i kurdu, Edebiyat Fakültesi’ni ıslah etti. İstedi ki Türk çocukları uzman olsun. Olmadılar.

Niye olmadılar?

Bilmiyorum. Türkler öğrenmiyor. Filoloji ve derinlikle alakaları yok. Eskiden varmış, şimdi yok.

 

DOKUZ YÜZ YILDIR DEĞİŞMEDİK

Eskiden varmış diyorsunuz ama kitabınızdan bir cümle alıntılayayım. 12. yüzyıl düşünürü Kadı Ahmed Endülisi diyor ki, “Türklerin medeniyete felsefe, matematik, coğrafya, tarih yazma konusunda katkıları yok ama pratik zekâlıdırlar, silah ticareti yaparlar”…

Dokuz yüz yıldır hiçbir şey değişmemiş işte. Adam Divan-ı Lügatit Türk’ü, Kutadgu Bilig’i kaçırmış, onlar ilginin dışında kalıyor. Yok işte, temel bu!

 

‘KAN TAHLİLİ YAPMIYORUM, KONUŞTUĞUN DİLE BAKARIM’

Kim bu Türkler? Herkesin işaret ettiği aynı grup mu, yoksa fili tarif eder gibi herkes başka yönden mi alıyor?

Birbirine yakın lehçeleri konuşan, Çin sınırından Balkanlar’a kadar yaşayan bir grup var. Biz onlardanız. Diyorlar ki, “Biz bilmem kimle karışmışız”. Karışmışsan karışmışsındır, ben kan tahlili yapmıyorum. Konuştuğun dile bakarım.

Öncelik dilde mi?

Tabii. Sen gayrimüslim ya da farklı bir etnik gruptan olsan bile, eğer konuştuğun dil Türkçeyse, kendi dilini bilmiyorsan Türksün. Ki bu Türkiye’deki azınlıklar ve etnik gruplar için tipik bir haldir. Dağdaki çoban, köylü konuşur o dili kendine göre, okumuşu konuşmaz. O zaman bitti iş.

“Konuştuğu dil Türkçeyse Türktür”. Bu kadar mı?

O kadardır. Başka kıstas da kullanılmaz. Çok çok anasıyla babasının konuştuğu dil denir. Sovyetler Birliği’ndeki bir sürü Rus böyle oluşur. Bir Estonyalıyla bir Özbek evlenir, çocuk Rus olur. Çünkü o ikisi evde başka şey konuşamazlar.

 

‘ORADAKİ TÜRKLER ALMANYALIYIM DİYOR MU?’

Siz zaten Türkiyeli kavramına da itiraz ediyorsunuz...

Böyle bir kavram olmaz. Bu, bir coğrafyaya, üstelik geç konmuş bir addır. ‘Türkiyeli’ gibi bir kavram kurnazlık. Sovyetler Birliği’nde bir zorunluluk, bir sopa olduğu halde hiç kimse de “Ben Sovyetim” demedi. Gerçekçi değil Türkiyeli lafı. Bir de Türkiye’nin azınlık gruplarında ikilik vardır. Kimliğini açıkça söylersin, ben buyum dersin.

Söyleyebilse söyleyecek...

Onun sorunu, beni ilgilendirmiyor.

Ama kimliğini açıklayanı ya dövüyorlar ya sövüyorlar.

Nereye dövüyor? “Ben Kürt’üm” dersin biter. Buna takmayın, yok Türkiyelilik yok bilmem ne... Orada o kadar Türk yaşıyor, Almanyalıyım diyor mu?

 

ONUN ADI TÜRKİYA’DIR

Türklük nedir?

Türk olmak şuurdur. Türküz demektir, o kadar. İtalyanız, Almanız gibi... Biz de Türklük şuuruna tarihin itelemesiyle eriştik. Yoksa ‘Müslümanız’dı o kimlik. Biz imparatorluğumuza Roma diyoruz, İtalyanlar da Türklerin ülkesi Turchia diyor. Bütün Avrupa’da öyle geçer, başka türlü bilmezler.

Neden ülkenin adı Rumeli değil de Türkiye oldu?

Biz Türkiye demedik buraya, Rumeli dedik. Türkiye’yi İtalyanlar dedi. Devletin resmi adı Türkiye ve 20. yüzyılın olayıdır.

Peki kitaptaki bir bölümden yola çıkarak sorayım: Türkiya mı, Türkiye mi?

Onun adı Türkiya’dır. Arapça telaffuzda a okunur. Milletvekili Nazlı Tlabar 1950’den sonra Meclis’te Türkiye olarak düzeltti. Ama eski nesil Türkiya der, ben de öyle derim. Ya sen Türkiyalı mısın hanım kızım? (Gülüyor)

Türk inkılabı başarısız mı?

Türküz dedi, oldu. Çünkü mevcuda döndü. Müslümanlıkla fazla uğraşmadı. Sen bakma şimdikilerin Kemalist dönemi Stalinizmle eşitlemesine ve birtakım eziyet hikâyeleri anlatmasına. Kemalizm dinle çok uğraşmadı. Onun için Müslüman kimliği de devam etti. Çok yakın zamana kadar da din hâkim oldu. Artık değil. Artık aynı dindeki insanlar bile farklı kimlikler ileri sürüyorlar.

 

SÖYLEŞİNİN TAMAMI


  http://www.radikal.com.tr/132341113234117

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Art niyetlilere fırsat - user519199

  Şimdi İlber Hoca'ya faşist diyeni mi ararsın, resmi tarih ağzıyla konuşuyor diye suçlayanı mı... Hepsi az sonra damlarlar.

  gerçek bu mu - ByMontana

  türkçe konuşuyorsa türktür çok düz bir yaklaşım. mantıüını anlayabiliyorum ama öyle değil. anadilini rahat konuşamayan, geliştiremeyen insanlar (ülkenin doğusu açık bir örnek) nedense hep başarısız bir eğitim süreci yaşıyor. ilber hoca neden her sınavda hakkarinin türkiyenin en son sırasında yer aldığını bir de anadil üzerinden değerlendirsin bence. şimdi hakkaride türkçe öğrenip konuşmak zorunda kalan insan türk mü oluyor? ilber hoca türkiye kavramının siyasal bir belirleme olduğunu neden yeterince açıklamıyor? türkiye 20. yy bir kavramı ve aynı zamanda siyasal bir kavram. ulus-devlet vahşetinin yarattığı bir kavram. bu haliyle toplumsal birlikten çok (yakın tarihle de sabit) belli bir zümrenin yarattığı ve tüm topluma mal etmeye çalıştığı bir kavram bu. özünde toplumların kendini inkar etmeden o coğrafyada rahat edemediği bir kavram bu. kimse kusura bakmasın ve asimilasyona çanak tutmasın. ben dedim oldu-bitti-bu iş böyle yaklaşımı ilber hocanın tarzı ama bilgi-birikimin akışına ters.

  8 dil bilen cahil İlber - user1052484

  Faşist zihniyeti bilgisinin önüne geçmiş.

  Ben bu Türk tanımını kabul edemedim - İtaatsiz

  "Türkçe konuşan Türk'tür"ü kabul edersek Pele Portekizli, Obama İngiliz, Haydar Aliyev Rus, Dalai Lama Çinli, Fidel CAstro İspanyol, İzzet Begoviç Sırp, Melik Şah Fars olur. Bence insanlığı mutlak kompartmanlara ayırmaktan vazgeçelim. Tek bir insanlık var. Bağlamına göre coğrafya, dil, ekonomi, vb kullanılabilir. Mesala kültür bağlamında ben Türkçe konuşmama rağmen bir Yunanlı'ya bir Kırgız'dan daha yakınım. Kültür bağlamında Doğu Akdenizli'yim. Vatandaşlık bağlamında Türkiyeli'yim. Dil bağlamında Türk'üm. Soyum Homo Sapiens. Meslek bağlamında mühendisim. Şanghaylı bir mühendisle ortak noktam Konyalı bir çiftçi ile olandan daha çok. Yakın çevre bağlamında İzmirli'yim. Geniş çevre bağlamında Avrupalı'yım. vb.

  Eğitim sistemi - user1002376

  Niye yetişmiyor soruna bilmiyorum diyor sn. ortaylı. Bence bu konuda da 3-5 kelam edilmeli. Her gelen bakana göre değişen yap boz tahtasına dönen bir eğitim istemimiz var ki evlere şenlik. Sınavlarda sıfır çeken on binler hiç kimsenin yüzünü kızartmıyor. Nasıl bilen, derin uzmanlar yetişebilir ki?

  Buda Anlamamış - user838316

  Önce insanları asimile edin,dillerini yasaklayın,zorla türkçe konuşturun sonra türkçe konuşuyor bu türktür de sende mi bürütüs(ilber ortaylı).

  ÇARE VARDIR - Sebodil

  ''TÜKLER ÖĞRENEMİYOR '' yanlış .Yanlış çünkü TÜRKLER de Öğrenebilir.Bu söylemin oluşturduğu çağrışımlar söyleyenin amaçlarıyla çelişiyor. Doğrusu : TÜRKLERİN ÖĞRENMESİ ENGELLENİYOR. Aydınlar sonuçları oluşturan koşulları irdelemiyor. Öğretim sistemi yanlış,yetersiz ,verimsiz,anlamadan ezberi ve takliti özendiren,bilimsel düşünme disiplinin farkındalığını oluşturamayan yapıdadır.Öğretim sistemimiz,tüm zihinsel becerileri ve algıyı köreltiyor.Bu çok iddialı savı 2015 YGS FEN soruları ispatlıyor.Sadece bir soruyu ve verilen cevapların dağılımını incelemek yeterli.Soru: Resimdeki termometre kaç dereceyi gösteriyor.(22 dereceyi gösteren termometre resmi verilmiş) Bu soruyu cevaplandırmayanların ve yanlış cevaplandıranların sayısı,doğru cevaplandıranların sayısından daha çok.ÖSYM açıklasın ,herkes gerçeği öğrensin.En az 12 yıl okulda öğretim gören,dershaneye giden,özel ders alan üniversite adaylarına termometre okumayı öğretemeyen öğretim sistemi nasıl bilim adamı yetiştirebilir? Bu olumsuzluklar aşılamaz mı? Aşılır,hem de kolay aşılır.Çok para istemez,çok zaman almaz.Model hazırdır.Çaresi vardır.