İlerici Kadınlar Derneği'nin belgeleri kitaplaştırıldı

İlerici Kadınlar Derneği'nin belgeleri kitaplaştırıldı
İlerici Kadınlar Derneği'nin belgeleri kitaplaştırıldı
1975-1980 tarihleri arasında faaliyet gösteren ve Türkiye kadın hareketi tarihindeki ikinci büyük örgüt olan İlerici Kadınlar Derneği'nin günümüze zor koşullarda ulaştırılan belgelerin büyük bir bölümü Tarih Vakfı tarafından kitaplaştırıldı.

1980 darbesiyle faaliyetlerine son verilen pek çok dernekten biri olan İlerici Kadınlar Derneği’nin (İKD) Tarih Vakfı arşivinde bulunan tüm belgeleri, Muazzez Pervan’ın hazırladığı İlerici Kadınlar Derneği (1975-80) ‘Kırmızı Çatkılı Kadınlar’ın Tarihi adıyla bir kitap olarak Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından yayımlandı.

Türkiye kadın hareketinde Türk Kadınlar Birliği’nden sonra ikinci büyük örgüt olarak tarihe geçen İlerici Kadınlar Derneği’nin en önemli kampanyaları olan kreş, süt ve doğum izinleri uzatılması, vb. sorunlar bugün bile gündemdeki yerini koruyor. Otuz yılı aşkın bir süre öncesinden günümüze ulaşan bu belgeler, sorunun kökenini anlamak için paha biçilmez bir kaynak olma özelliği taşıyor.

1980 darbesinden sonra büyük çabalar sonucu günümüze ulaşabilen bu belgeleri derleyen Muazzez Pervan, “Kitap üzerinde çalışmaya başlayınca, yemeden içmeden gece gündüz çalışan, hiçbir görevden kaçmayan kadınlar olduğunu gördüm. Bu kadınlardan daha çok İKD çıkar. 20 yıldır arşivle ilgiliyim ve 20 yılda sadece 1 kişi İKD’yle ilgili bilgi almaya geldi. Emeğimizi kitaba dökerek daha fazla insana ulaşmak istedik” diyor.