İlerleme mücadelesi

İlerleme mücadelesi
İlerleme mücadelesi
'İlerlemenin Kutsallığı ve Zorbalığı' sergisinde rahatsızlık hissi hâkim. Öyle bir his ki kırık camları toplarken elini kesmek gibi.

MÜGE BÜYÜKTALAŞ

Alan İstanbul , Emre Zeytinoğlu’nun ‘İlerlemenin Kutsallığı ve Zorbalığı’ başlıklı yazısının kavramsal çerçeveyi belirlediği bir grup sergisiyle başladı yıla. Söz konusu yazı ilk olarak geçen yıl, 16 Mart 1978 olaylarına dair açılan davanın 2008’de zamanaşımına uğraması nedeniyle kurulan 16 Mart Platformu’nun girişimiyle gerçekleştirilen ‘Zamanaşımı’ sergisinin kitapçığında yayımlanmış. Bu yıl Emre Zeytinoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleştirilen bu sergide farklı disiplinlerden sanatçılar ‘ilerleme’ kavramını irdeleyen işleriyle bir araya getirilmiş.
Başlıktan da anlaşılabildiği üzere sergi ilerlemenin yol açtığı etkileşimlerin toplumsal alt ve üst yapı kurumları bağlamında yarattığı etkileri sorguluyor. ‘İlerleme’ fikrinde sorun yok şüphesiz. Ancak sergide gördüğümüz işler ilerlemenin oluş biçimleri neticesinde vuku bulan toplumsal deformasyonlara dikkat çekiyor. Mevzunun genel hissiyatı batıdan doğan güneşin gözümüzü aldığı günlerdeki kadar mutluluk dolu değil.

Elini kesmek gibi...
İlerlemekten kastı daha ziyade ‘varmak’ olan ve üstelik de varacağı yere çabuk gitmek isterken duvara çarpmış bir uygarlık tablosu var karşımızda. Bir rahatsızlık hissi hâkim, öyle bir his ki bu; kırık cam parçalarını yerden toplarken elini kesmek gibi. Sergide gezerken görüyoruz; bir vapur vuruluyor ve bir kör balıkçı şahit, delik duvarlı evlerden bir kent inşa etmişiz, belleği bizden daha kuvvetli “Kirli ve Kibirli” bir süpürge sopası nezaretinde kendi neslimizi korkuyla büyütürken başka ülkelerde bilmediğimiz soruların cevaplarıyla test ediliyoruz. Tüm kutsal varlıklar ve kabul edilmiş dualar gibi; ileriye doğru çıktığımız yolculuk da belki hiçbir zaman varamayacağımız bir yere doğru. Sergide Murat Germen, Vahit Tuna, Erol Eskici, Melih Görgün ve Borga Kantürk’ün konuyu farklı yönleriyle ele alan işleri yer alıyor.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Vapur

  ,

  sergi

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  kent