İlik nakli HIV'i bitirdi

İlik nakli HIV'i bitirdi
İlik nakli HIV'i bitirdi
HIV taşıyan 42 yaşındaki adama, virüse doğal bağışıklık sağlayan gen mutasyonuna sahip birinin kemik iliği nakledildi. HIV iki yıldır yok!

LONDRA - HIV virüsüne yakalanmış 42 yaşındaki ABD’li bir adama, Berlin’de, HIV’e karşı doğal bağışıklık sağlayan genetik mutasyona sahip bir donörden kemik iliği nakli yapıldı. Virüs aradan geçen iki yılda da hiç ortaya çıkmadı. Amerikalı hasta, 10 yıldır HIV virüsüyle enfekte olmuş durumdaydı. Yaşadığı Berlin’de, dört sene boyunca HIV ilaçları kullanmış ancak daha sonra lösemi olmuştu. İki sene önce, lösemi tedavisi için ilik nakli yapıldı. Bunun üzerine virüsün izi tamamen silindi ve geçen iki yılda da hiç ortaya çıkmadı.
Adamın, daha önce antiretroviral ilaçlarla tedavi görenler arasında en uzun süre hayatta kalan hasta olduğuna inanılıyor. Vakanın detaylarına yer veren The New England Journal of Medicine tıp dergisindeki makalede, olayın gen terapileri konusunda daha ileri gidilebileceğinin ipuçlarını verdiği yorumu yapılıyor. 

Bazıları enfekte olmuyor
Hastanın tedavisi, Berlin’deki Charité Hastanesi doktorlarının, HIV’e karşı genetik direnci olan bir kemik iliği bağışçısı aramasıyla başladı. Hastalığın en ilginç özelliklerinden biri, virüsü alan bazı insanların birçok durumda enfekte olmaması. 20 yıl önce, Nairobi’de bazı hayat kadınlarının binlerce cinsel temas aracılığıyla virüsle karşılaşmalarına rağmen enfekte olmadıkları fark edilmişti.
‘CCR5’ adlı gen mutasyonunu taşıyan insanların HIV’e karşı korumalı oldukları ortaya çıkmıştı. Batı toplumlarında insanların üçte biri bu mutasyonu taşıyor. Charité Hastanesi’nden hematolog Dr. Gero Hutter ve ekibi, CCR5 genetik mutasyonuna sahip donörü bulabilmek için, 61 potansiyel donörü test etmiş. İlik nakli yapılan Amerikalı alıcı, naklin ardından iki senedir düzenli olarak kontrollere gidiyor. Kemik iliği, kan ve dokuları test edilen adamda HIV izine rastlanmıyor. 

Tedavi bu olmaz ama...
Dergide yer alan makalede, hastada viral bulguya rastlanmadığı sürece, antiretroviral ilaçları kullanmasına da gerek kalmadığı belirtiliyor. Dr. Hutter, ilik naklinin rutin bir HIV tedavisi haline getirilmesinin çok riskli ve doğru genetik mutasyonlara sahip donör bulmanın da çok zor olduğuna dikkat çekiyor ancak gen terapisine uygun bir yaklaşım geliştirilme ihtimalinin işe yarayabileceğini de söylüyor. (The Independent)