İlk bağımsızlar perdeye

İlk bağımsızlar perdeye
İlk bağımsızlar perdeye
Bugün başlayan Bağımsız Filmler Festivali !f İstanbul'un ilk gününde Eva Mendes'li 'Kutsal Motorlar', Helen Hunt'lı 'The Sessions' öne çıkıyor.

Bağımsız Filmler Festivali !f’in İstanbul ayağı bugün başlıyor. Reha Erdem’in uzun süredir beklenen yeni filmi ‘Jin’, Jack Kerouac uyarlaması ‘Yolda’, Leos Carax filmi ‘Kutsal Motorlar’ programdaki filmlerden bazıları. 12’inci yılını kutlayan festival, İstanbul’un ardından 28 Şubat-3 Mart’ta Ankara ve İzmir’e taşınıyor. Bu sene de Mars Entertainment Group ortaklığında gerçekleştirilecek festival, online sinema sitesi MUBI ortaklığındaki ‘!f²: İstanbul’dan Canlı’ programıyla bu şehirler dışında da beş filmini hem Türkiye ’de hem de yurtdışında 31 şehirde İstanbul’la eşzamanlı gösterecek.

Farklı bir Marilyn portresi
Açılışını dün Eva Mendes’li, Kylie Minogue’lu ‘Kutsal Motorlar’la yapan festivalin bugün gösterilecek ilk filmi, Karlovy Vary ve Edinburgh gibi festivallerde de gösterilen ‘Şu Aşk Denen Film Nedir?’. Mark Cousins’in üç günlük Meksia gezisinde kendi kamerasıyla çektiği bir otoportre olarak tanımlanan film, Cinemax Fitaş’ta 12.00’de. Farklı bir Marilyn Monroe portresi çizilen ‘Love, Marilyn’, Helen Hunt’a en iyi kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı getiren ‘The Sessions’, ele aldığı konunun tekinsizliğiyle bambaşka bir seyir vaat eden belgesel ‘ Hayat Avcısı’ günün diğer filmlerinden. Festival, yarın da renkli bir programla izleyici karşısında.
Elijah Wood’un, ondan hiç beklemediğimiz bir rolle kamera karşısına geçtiği, 1980 tarihli kült korku filminin yeniden çevrimi ‘Manyak’, LGBT bölümü ‘Gökkuşağı’ndan ‘Joshua Ağacı 1951: Bir James Dean Portresi’, video sanatçısı Charles Atlas’ın Antony and the Johnsons müzikleri kullanarak ürettiği ‘Dönüş’ yarınki filmlerden sadece birkaçı.

Radikal’den davetiye

Radikal, !f İstanbul kapsamında 10 kişiye çift kişilik davetiye veriyor. Aşağıdaki sorunun yanıtını radikaldenkazan@radikal.com.tr  adresine gönderenler 16-17-18-19 ve 20 Şubat tarihlerinde gösterilecek Bernie, In Another Country, Holy Motors, Jîn, Laurence Anyways,
On The Road, The Sessions, Spring Breakers, Tabu ve The Capsule filmlerine davetiye kazanma şansı yakalacaklar. Cevap mailine telefon ve adres bilgilerini eklemeyi unutmayın.
Soru: 17, 19 ve 24 Şubat’ta !f İstanbul’da gösterilecek ‘Spring Breakers’ta oynayan James Franco, yine !f’te gösterilecek hangi filmin yönetmen hanesinde de yer almaktadır?