'İlk beşi hedeflemiştim, oldu'

'İlk beşi hedeflemiştim, oldu'
'İlk beşi hedeflemiştim, oldu'

Moskova?dan İstanbul?a dönüş yolunda Hadise?yle aynı uçaktaydık. Uçağa tezahüratlarla giren Hadise, ilk açıklamasını gözleri dolarak yaptı, ?En güzel şov bizimkiydi? dedi. Hadise havaalanında hayranları tarafından karşılandı.

Radikal Eurovision'u dördüncü olarak tamamlayan Hadise'ye dönüş yolunda eşlik etti. Hadise ve menajeri Süheyl Atay ile final gecesini değerlendirdik...
Haber: Ç. BEGÜM SOYDEMİR / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye’nin Moskova’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması’ndan dördüncülükle döndüğü uçakta Radikal de vardı. Uçaktaki herkes Hadise’nin moralini, ruh halini merak ediyordu. İçeri girince alkışlar ve ‘Hadise sen bizim her şeyimizsin’ tezahüratlarıyla karşılanan şarkıcı ilk açıklamayı gözleri dolarak yaptı: “Elimizden geleni yaptık. Bence en güzel performans bizimkiydi. Sahnede en güzel biz duruyorduk. Zaten ilk beşe girmeyi hedefliyordum, dolayısıyla çok mutluyum.” 

Belçika’nın 12’si sevindirdi

Oylamayla ilgili yorumlar da yapan Hadise, doğup büyüdüğü yer ülke olan Belçika’dan 12 puan almasıyla ilgili olarak da, “Puanlamayı izlerken heyecandan ölüyordum. Ben Eurovision’a hem Türkiye, hem de Belçika adına katıldığımı hep söyledim. Belçika’dan 12 puan aldığım için çok memnunum. Tam puan vermeseydi Belçika’ya dönmeyecektim. Bunu da daha önce de söylemiştim” dedi.
Şarkıcının menajeri Süheyl Atay’sa Türkiye’ye ilk kez Eurovision’da birinciliği getiren Sertab Erener’in katıldığı yıl 25 ülkenin yarıştığını, şimdiyse ülke sayısının çok arttığını anlattı. Atay, “Bu bizim yararımıza olmadı. Rusya, Ukrayna, Moldova, Belarus, Litvanya, Letonya, Slovenya, Estonya gibi ülkelerden puan alamadık. Zaten durum ortada! Eğer gerçekten adalet olsaydı iyilerin daha çok şansı olurdu. Norveç’in uzak ara birinci olması zaten net bir şekilde iyi olduğunu gösteriyor. Hayalimiz bizim birinci olmamızdı tabii ama ben de ‘Biz değil, Norveç birinci olacak’ diyordum. En çok Rusya’dan puan gelmemesine şaşırdım çünkü Rusya’da çalışan işadamlarıyla uzun süre aynı otelde kaldık. Onlar sürekli şuradan 20 bin oy gelecek, burdan 15 bin oy gelecek diyorlardı ama hiç puan çıkmadı” diye konuştu.

İspanyol aday Hadise hayranı

Atay, popüler şarkıcı Sakis Rouvas’la katılmasına rağmen Yunanistan’ın alt sıralarda kalmasındansa mutluydu: “O kadar snobtu ki Yunanistan. Sakis Rouvas’a bakıp ‘Bu ne!’ diyorduk. İngiltere de öyleydi, puan kaybedip bizim altımıza düştüklerinde çok sevindim. İspanya’nın şarkıcısı Soraya ise bir Hadise hayranıydı. Karadağ, Belarus ve Makedonya da öyle. Başta Ermenistan’la ilgili gergindik ama sonra çok iyi ilişkiler kurduk. Onların da Hadise hayranı olduğu ortaya çıktı.”

‘Kostüm konuşan tek ülkeyiz!’

Daha önce sık sık bahsi geçen kötü reji meselesine de değinen Atay, “Yarışma öncesi son provada artık açık açık sabote edildiğimizi düşündüm. Ben öyle gergin, sinirli biri değilimdir ama TRT’ye gidip ‘Biz çekilelim’ demeyi düşündüm. Bizim şovumuzun en önemli bölümü erkek dansçımız Uğur’un havada attığı taklalar. Tam o anı çekmediler mesela. Finalden üç saat önce böyle bir şey yaşamak bile çok demoralize ediciydi” dedi.
En çok altı aydır Türkiye’nin yoğun gündemini meşgul ettikleri için üzgün olduklarını söyleyen Atay “İddia ediyorum, sanatçısının Eurovision kostümünü konuşan tek ülke biziz. Yarışma bu kadar konuşulmamalı, tartışılmamalıydı. Biz bu işe eğlenmek için girmiştik. Bakan arıyor, ‘Birincilik bekliyoruz’ diyor, sokaktaki insanlar, gazeteler herkes ama herkes birincilik beklediğini söylüyordu. Biz tüm bu süreçte en çok buna sinirlendik. Daha 23 yaşında olan bir kız kendini bu derece yüzünde gözünde feci yaralar çıkacak kadar baskı altında hissetmemeliydi” dedi.
Daha önce Tarkan’ın menajerliğini yapan Süheyl Atay, “Bir sanatçının bu kadar popüler olmasını Tarkan’dan beri ikinci kez Hadise’yle yaşıyorum” dedi. Atay, “Bir daha Eurovision’a katılır mısınız?” sorusunaysa “Bir daha teklif gelir mi bilemem tabii ama kabul etmeyiz herhalde. Çünkü çok yorucuydu” diye cevap verdi.