İlk cep telefonu 1938'de mi üretildi?

İlk cep telefonu 1938'de mi üretildi?
İlk cep telefonu 1938'de mi üretildi?
Youtube'da yayınlanan bir video dünyanın ilk cep telefonu 2.Dünya Savaşı'ndan önce mi üretildi sorusunu akla getirdi.

Youtube’da yayınlanan bir video dünyanın ilk cep telefonu 2. Dünya Savaşı’ndan önce mi üretildi sorusunu akla getirdi. Siyah-beyaz yayımlanan videoda ABD ’de fabrika çıkışında arkadaşlarıyla birlikte yürüyen bir kadının elindeki kablosuz bir telefonla konuştuğu görülüyor.
Yetkililer filmin ABD’de çekildiği söylerken Youtube’da görüntüleri izleyen bir kişi telefonu kullanan kadının büyük annesi olduğunu iddia etti: “ Bu kadın benim büyük annem Gertrude Jones’dur. O zamanlar 17 yaşındaymış. Video hakkında kendisine sorular sorduk. O zamanlarda çalıştığı ABD’li ilaç devi Dupont’a ait fabrikada telefon birimi olduğunu söyledi. O zamanlarda cep telefonu üreticileri kablosuz telefon üretimi üzerinde çalışıyormuş. Nineme ve diğer beş kadına kablosuz telefonu denemek için prototipler verilmiş.”

Videodaki kadın döneme ait şık bir elbise giymiş olarak kalabalık arasında yürüyerek elindeki cihazla konuşurken görüntüleniyor. Cihazı kulağına götüren kadın konuşuyormuş gibi gözükürken cihaz tıpkı modern cep telefonu boyutunda görülüyor. Geçen yıl sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmaya başlayan video son zamanlarda Youtube’da Planetcheck kullanıcı adına sahip birinin görüntünün gizemini çözdüğünü iddia etmesi sonucu tekrardan gündeme geldi.

Ancak görüntülerin 1 Nisan şakası olması ihtimali üzerinde de duruluyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Beyaz

  ,

  Kadın

  ,

  Modern

  ,

  Telefon

  ,

  Elbise

  ,

  İddia

  ,

  Fabrika

  ,

  sosyal