'İlk cinsel deneyim' açılımı

'İlk cinsel deneyim' açılımı
'İlk cinsel deneyim' açılımı

Haddad, ?Saldıranlar bizden korkuyor, biz onlardan korkmuyoruz!? diyor. FOTOĞRAF: AFP

Lübnan'da dört ay önce çıkışı da olay olan dergi 'İlk Cinsel Deneyimim' adlı dosya konusu hazırlayınca tartışmalar da başladı

BEYRUT - Lübnan’da geçen aralık ayından beri yayımlanan ve içeriği Arap dünyası tarafından sakıncalı bulunan dergi ‘Jasad’ (Ceset-beden), son sayısında tartışma yaratan bir dosya konusu hazırladı. ‘İlk Cinsel Deneyimim’ konusunu işleyen derginin 38 yaşındaki editörü yazar ve şair Joumana Haddad, Arap toplumunun tabular yüzünden saklı kalmış fantezilerini bu sayıda ortaya çıkardıklarını söylüyor.
Derginin, Arap toplumu için cesur sayılan içeriğinde ‘mastürbasyon’, ‘eşcinsellik’ gibi toplumun rahat konuşamadığı konular da yer alıyor. Arap kültüründe bedenin gizlendiğini, bedenden utanıldığını ve hakkında bilgi sahibi olunmadığını söyleyen Haddad, “Özellikle biz kadınların bedenini tanıması gerekiyor, ondan korkmamalıyız. Bizim dergimiz de pek çok kadın için bunun önünü açtı” diyor.
Olaylı derginin ilk sayısında, bekâret ve yamyamlık konusu işlenmişti, mart sayısındaysa ‘penis’ konusuna yer verilmişti. 10 dolara ve poşet içinde satılan derginin tirajı iyi. “Çok satmamız halkın bu içerikte bir dergiye ihtiyacı olduğunu gösteriyor” diyen Haddad, “Biz insanları aileleri veya okuldan öğrenemeyecekleri konularda doğru bilgilendirmeye çalışıyoruz” diyor.
Derginin tartışmaları yeniden körükleyen nisan sayısında yer alan konulardan bazıları ‘transseksüellik’, ‘Kama Sutra’ ve ‘ilişkiler başlığını taşıyor’.
Dergiye şimdiye kadar pek çok olumsuz tepki geldiğini ifade eden Haddad, “İlk cinsel deneyim konusuysa büyük bir şok etkisi yarattı. Arap kültüründe böyle mahrem konular konuşulmaz. Bekâret önemli bir tabudur” diyor. 

Basılır basılmaz tükendi
Batılı ülkelerde yaşayan kadınların dergiye büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Lübnan Kadın Konseyi Başkanı Aman Kabbara Şarani’yse, “Bu dergi, Lübnan’ın modern yüzünü gösteriyor” diye konuşuyor. Tüm zorluklara rağmen dergiyi çıkarmaya devam edeceklerini anlatan Şarani, “Lübnanlı kadınların, özellikle gençlerin böyle yayınlara ihtiyacı var. Onlara bedenleriyle barışıp sağlıklı, mutlu bir cinsel hayata sahip olmaları için yardım ediyoruz” diyor.
Dergiyi satmak istemeyen pek çok kitabevi ve gazete bayii olduğunu, buna rağmen ilk sayının 4 bin adet basıldığını ve hemen tükendiğini anlatan Haddad, abone sayılarının da giderek arttığını söylüyor. Web sitelerinin 15 kez saldırıya uğradığını ve mail kutularının hakaret ve tehdit içerikli mesajlarla dolu olduğunu söyleyen Haddad, “Korkmuyoruz! Bu saldırıları yapanların bizden korktuğu kesin ama biz onlardan korkmuyoruz” diyor. (afp)