İlk günü sağlıklı geçirmek için...

Güne baş ağrısı, mide sancısı ve halsizlikle başlayanların ilacı bol meyve, sebze ve temiz hava... İlk gün bol su içerek toksinleri atabilirsiniz

İSTANBUL - 2009’un ilk gününe baş ağrısı ve yorgun bir vücutla mı uyandınız? Uzmanlar, akşamdan kalmanın en iyi ilacının ertesi günü bol sıvı, temiz hava ve hafif gıdalar alarak geçirmek olduğunu söylüyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz’a göre yeni yılın ilk gününü daha sağlıklı ve zinde geçirebilmek için, güne iki büyük bardak soğuk su içerek başlanmalı. Yılmaz, kahvaltıda bir bardak portakal suyu ve bir muz karışımı, iki dilim çavdar ekmeğiyle birlikte biraz peynir ve yanında nane ya da papatya çayı öneriyor. 

‘Açık havada yürüyüş yapın’
Ara öğünde papatya çayının iyi geleceğini söyleyen Yılmaz, öğlen bir kase mercimek çorbası ve bulgur pilavıyla zeytinyağlı brokoli-kereviz veya ıspanak salatasıyla haşlanmış makarna ve yoğurt öneriyor. Yılmaz’ın akşam mönüsünde zeytinyağlı sebze ve yoğurtla dört kaşık kadar yağsız bulgur ve yağsız bol yeşil salata var.
Yılmaz, gece bir kivi veya yeşil elmanın iyi geleceğini, gün içinde iki litre su ve bir, iki şişe soda içmenin toksinlerin atılmasına yardımcı olacağını söylüyor. Özel Medicana International Ankara Hastanesi uzman diyetisyeni Müge Özturna, sonraki birkaç günde de beslenmenin meyve, sebze, salata desteğiyle sürmesi gerektiğini söylüyor. Özturna, açık havada bir, bir buçuk saatlik bir yürüyüş tavsiye ediyor. (Yaşam Servisi)