İlk James Bond Alzheimer

İlk James Bond Alzheimer
İlk James Bond Alzheimer
Alzheimer hastalığına yakalanan Sean Connery'nin kimseyi hatırlamadığı, ünlü olduğunu bile bilmediği söyleniyor.

Beyazperdenin ilk James Bond’u, bizleri 007 numaralı ajanla tanıştıran en ünlü İskoçyalı Sean Connery’nin hastalığı giderek ilerliyor. Connery, sokağa çıktığında karısının telefon numarası yazılı kâğıtla geziyor.

İngiliz yazar Ian Fleming’in ünlü karakteri James Bond’u beyazperdeye taşıyan ilk aktör 83 yaşındaki Sean Connery, Alzheimer hastalığına yakalandı. Son olarak nisan ayında ABD ’nin New York kentindeki Manhattan sokaklarında boş boş bakınarak yürürken görüntülenen Connery’nin hastalığının giderek ilerlediği, kimseyi hatırlayamadığı söyleniyor.

Habertürk'ün Alman Bild am Sonntag Gazetesi’ne dayandırdığı habere göre, geçmişini hatırlayamayan, ünlü biri olduğunu bile bilmeyen Connery, yakınlarını da tanıyamıyor. Üzerinde 77 yaşındaki karısı Micheline Roquebrune’nin telefon numarasını bulunduran Connery, kaybolduğu ve nerede olduğunu hatırlayamadığı takdirde bu kâğıtla yardım istiyor.

ARTIK ESKİ SEAN DEĞİL’ Oscar ödüllü Connery 3 yıl önce beyazperdeye veda ederek İspanya’ya taşınmıştı. Arada New York’taki evine de giden Connery uzun süredir hiçbir gazete ya da dergiyle röportaj yapmadı. Connery’nin yakın dostu 80 yaşındaki Michael Caine, Alman gazetesine yaptığı açıklamada, “Artık o eski Sean değil. Ünlü biri olduğunu hatırlamıyor. Bazen bir yere oturuyoruz ve nerede bulunduğunu bile algılayamıyor. Bize sürekli ‘Neredeyiz?’ diye soruyor. Bu durum çok üzücü” dedi. Caine, Sean Connery ile John Huston’ın yönettiği, “Kral Olacak Adam” filminde rol almıştı.

Sir unvanlı İskoç asıllı Sean Connery, 25 Ağustos 1930 tarihinde Edinburgh’da dünyaya geldi. Annesi Euphamia C. Maclean bir temizlikçi, babası ise bir fabrikada işçiydi. Babası daha sonra kamyon şoförlüğü yaptı. Aktör olmadan önce çeşitli işlerde çalıştı. Sütçülük ve babası gibi kamyon şoförlüğü yaptı.

13 yaşındayken okulu bırakan Sean Connery, British Legion Eğitim Kurumu’nda mobilyacılık eğitimi aldı. Burada süslü tabutlar yapmayı öğrendi. Bu sıralarda aynı zamanda vücut geliştirme sporu ile uğraşıyordu. Daha sonra kraliyet ordusunda piyade askeri oldu ancak sağlık sorunları nedeniyle buradan ayrıldı. 23 yaşındayken, profesyonel bir futbolcu ya da aktör olma konusunda seçim yaptı ve aktörlüğü seçti.

BOND ROLÜYLE TANINDI
Daha önce bazı filmlerde rol alan Connery, James Bond filmleri ile tüm dünyada tanındı. 007 numaralı ajanın ünlü “My name is Bond. James Bond” repliğini dağarcığımıza sokan aktör James Bond film dizisine ait “Dr. No” (1962), “Rusya’dan Sevgilerle” (1963) “Goldfinger” (1964), “Thunderball” (1965), “İnsan İki Kere Yaşar” (1967), “Ölümsüz Elmaslar” (1971) ve “Asla Asla Deme” bölümlerinde rol aldı. Connery, “The Untouchables” filmiyle ise “En İyi Yardımcı Aktör Oscar’ı”nı aldı.