İlk kalple ikinci yaşam!

İlk kalple ikinci yaşam!
İlk kalple ikinci yaşam!
Kalp nakli yapıldı ama kendi kalbi çıkarılmadı. 10 yıl sonra nakil kalpte sorun oldu. Eski kalp kendini onarmıştı, 'orijinal'e dönüldüLONDRA - İngiliz doktorlar, iki yaşından bu yana kalp hastası olan Hannah Clark adlı genç kızı sağlığına kavuşturdu. Clark’ın doktorları, dünyada bir ilke imza atarak küçük kızı, uzun süredir taşıdığı iki kalbin birinden kurtardı.
Galler’de yaşayan 16 yaşındaki Hannah’nın kalbinde doğduğu an itibarıyla ‘kalp kaslarının yetmezliği’ anlamına gelen kardiyomiyopati sorunu vardı ve küçük kız 1995’te iki yaşındayken kalp nakli yapıldı. Doktorlar operasyon sonrası Hannah’nın kendi kalbine dokunmadı ve küçük kız böylece iki kalpli bir yaşam sürmeye başladı.

10 yıl sonra sorunlar başladı
Ancak bağışçıdan alınan kalbin küçük kızın vücuduna başarılı bir şekilde kan pompalayamamaya başlaması sonucu ilk ameliyattan 10 yıl sonra, kalbini korumak için içtiği ilaçların da etkisiyle Hannah 12 yaşında yeniden sağlık problemleri yaşamaya başladı. Vücudunda tümörler oluşunca, kemoterapi tedavisine alınan genç kızın bağışıklık sisteminde de problemler baş gösterdi.
Bu sorunlar dolayısıyla Hannah’nın vücudu başka bir kalp nakli de yapılamaz hale geldi. Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi’nin doktorları geriye kalan tek çözümün genç kızın kendi kalbiyle yaşaması olduğuna karar verdi.
Eski kalbin, yıllar içinde üstelik günlük bir ilaç tedavisi gerekmeksizin kendi kendini onardığını gören doktorlar operasyonu başarıyla tamamladı ve 1995 yılında genç kıza nakil yoluyla yerleştirilen kalp çıkarıldı. Hannah şimdi ‘orijinal’ kalbiyle yaşamaya devam ediyor.

Kendini nasıl onardı?
100 binde bir kişide rastlanan hastalığı yüzünden yıllarca akranları gibi yaşayamayan Hannah, şimdi yavaş yavaş koşup oynamaya başlamış. Her gün gittiği hastaneden, günlük ilaçlardan ve ağır tedavilerden kurtulmanın mutluluğunu yaşayan genç kızın doktorları ameliyatı ve tedaviyi ‘mucizevi’ olarak değerlendiriyor. Doktorlar için bu aynı zamanda heyecan verici bir keşif çünkü bunun kalp hastalıkları alanında önemli gelişmelere yol açacağını düşünüyor. Onların yeni araştırma konusu belli: Genç kızın ‘iyileşmez’ denen kalbi bu sürede kendini nasıl onardı? (The Daily Mail)