İlk klon buzağı Efe'den ilk pozlar

İlk klon buzağı Efe'den ilk pozlar
İlk klon buzağı Efe'den ilk pozlar

Bir ?boz? sığırın kulağından alınan doku, laboratuvarda klon embriyon haline getirilip taşıyıcı anneye transfer edildi. Klon yavru Efe böyle doğdu. FOTOĞRAF: YASEMİN TUNA

'Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması' adlı proje kapsamında dört yıllık çalışmanın ardından 19 Ağustos'ta dünyaya gelen buzağı Efe, dün ilk kez görücüye çıktı
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi
YASEMİN TUNA / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye’nin ilk klon buzağısı ve dünyanın ‘ilk Anadolu yerli sığır’ klonu olarak bir hafta önce dünyaya gelen Efe, dün basına gösterildi.
TÜBİTAK-MAM, İstanbul Üniversitesi (İÜ) ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) işbirliğinde yürütülen ‘Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi’ kapsamında Türkiye’nin ilk klon buzağısı Efe, bir hafta önce dünyaya geldi. Dün Efe’nin durumuyla ilgili İÜ Veterinerlik Fakültesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrasındaysa Efe, basın mensuplarına gösterildi.
Efe, dört yıllık bir çalışmanın ardından dünyaya geldi. Projenin amacı, yerli sığırların ileri tarihlerde yok olması halinde geriye getirilebilme şanslarının olup olmadığını anlayabilmekti. UÜ’deki dört yaşındaki ‘boz’ türü bir sığırın kulağından alınan doku, TÜBİTAK-MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Transgen ve Deney Hayvanları Laboratuvarı’nda klon embriyon haline getirildi. Klon embriyonlar İÜ Veteriner Fakültesi’ndeki taşıyıcı anneye transfer edildi. Sağlıklı bir şekilde gelişimi tamamlanan klon yavru 19 Ağustos’ta dünyaya geldi. 

‘İlk kez boz ırkı klonlandı’
Proje yöneticisi ve TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Başuzmanı Sezen Arat, dünyada ilk sığırın 1998 yılında klonlandığını anlatarak, şu bilgileri verdi:
“Ancak dünyada ilk defa Anadolu yerli sığırlarından biri, ‘boz’ ırkı klonlanmış oldu. Efe, dokuz ayını tamamladıktan sonra sezaryenle alındı. Gerçeğinin tıpa tıp aynısı. 25 kilo civarında, gayet sağlıklı bir klon.” Türkiye’de klonlama çalışmalarının 2002 yılında başladığını anlatan Arat, “Ülkemizde çalışmalar zaman alıyor. Ancak dünyanın çok gerisinde değiliz” diye konuştu.
Efe’nin isminiyse Arat’ın annesi koydu. Arat, Efe’nin Batı Anadolu ırkından klonlandığını, bu bölgede de Efe isminin  güçlülüğü ve yiğitliği ifade ettiği için bu adı seçtiklerini söyledi.
Türkiye’nin ilk klon canlısı İÜ tarafından klonlanıp iki yıl önce dünyaya  gelen Oyalı adlı koyundu. Oyalı doğumundan itibaren iyi bir gelişme gösterdi. Gebe kalıp yavru doğurabilmesi için uygun şartlarda bakılıyor. Oyalı’dan sonra klonlanan ikinci kuzu Zarife’yse enfeksiyona yakalanıp ölmüştü.
Bu arada, şimdilik sadece canlı hayvanlardan alınan hücrelerden klonlama yapılırken, aynı merkez çatısı altında ilk kez, üç gün önce ölmüş hayvandan da hücre geliştirildi. Ancak bu hücreler henüz klonlanmadı.