İlköğretim okulu bir hafta tatil

İlköğretim okulu bir hafta tatil
İlköğretim okulu bir hafta tatil

Bazı öğrenci velileri okula gelip gelişmelerle ilgili bilgi alırken, binada dezenfeksiyon işlemi yapılacağı açıklandı. FOTOĞRAFLAR: CEM ÖKSÜZ / AA

Bilkent Üniversitesi İlköğretim Okulu, domuz gribi vaka sayısı 10'a çıkınca 'tedbiren' bir hafta tatil edildi. Hastaneye yatış yok, evde yakın takip var

ANKARA - Bilkent Üniversitesi İlköğretim Okulu’ndaki domuz gribi vakası sayısı 10’a çıktı, okul bir hafta tatil edildi. Hastaların üçünün aynı sınıfta olduğu belirtilirken, öğrencilerin ailelerinden de iki kişide domuz gribi tespit edildi. Öğrencilerin hastalığı İskoçya’ya yaptıkları gezide kaptıkları üzerinde duruluyor. Okulda eğitim ve öğretime ‘tedbiren’ bir hafta ara verildiğini duyuran Sağlık Bakanlığı vakalarda genel durumun iyi olduğunu, tedavilerine evlerinde izole edilerek devam edildiğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, hasta 10 kişi dışında, şüpheli dört kişinin laboratuvar incelemesininse sürdüğünü belirtti. Hastalığın ülkede halen yaygın görülmediğine işaret eden Buzgan, “Önemli olan bu tür konularda paniğe kapılmadan gerekli tedbirleri zamanında almak” dedi. Buzgan, laboratuvar incelemesi devam eden dört kişiden üçünün öğrenci, birininse öğretmen olduğunu söyledi.
“Domuz gribi vakası görülen okullarda bu okuldaki gibi öğretime ara verilecek mi?” sorusuna cevaben benzer uygulamalar olacağını, ancak okullarda aşılama yapıldıktan sonra buna gerek kalmayacağını söyleyen Buzgan, öğrencilerin yurtdışından dönüşte havaalanında neden tespit edilemediği yönündeki soruyu yanıtlarken de hastalığın hafif seyretmekte ya da kuluçka döneminde olması halinde termal kameralarla tespitin mümkün olamadığını anlattı.

Velilere bilgi mesajı geçildi
Bu arada, Ankara Valisi Kemal Önal, okulda öğrenim gören 500 öğrencinin Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve okul yönetiminden oluşan bir ekip tarafından sağlık kontrolünden geçirilmesine başlandığını açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ekibi de okulda dezenfeksiyon işlemi yapacak.
Kentteki bazı ilköğretim okullarının yönetimleri, velilerin cep telefonlarına mesaj göndererek, belirtilere ilişkin bilgilendirme yaptı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise bakanlığın Sağlık Bakanlığı ile gerekli önlemleri aldığını belirterek, velilerden paniğe kapılmamalarını istedi. (Radikal)