İlkyardımla tanışmanın yaşı var!

İlkyardımla tanışmanın yaşı var!
İlkyardımla tanışmanın yaşı var!

Bugüne dek 33 ilde 20 bini aşkın çocuk ilkyardımla tanışmış.

Haber: Ç. BEGÜM SOYDEMİR / Arşivi

ADIYAMAN - Sahnede ilkyardım eğitmeni, çocuklara soruyor: “Bir yeriniz yanarsa anneniz ne yapar?” Cevapların bir kısmı tanıdık: Yoğurt ya da diş macunu sürmek. Ama diğerleri hayli şaşırtıcı: “Salça sürer”, “Hemen tavuk kesip kanını sürer”, “Hamur yoğurup sarar”, “Sarmısak sürer”... Bu ‘sarsıcı’ cevaplara eğitmen alışık, sakin bir ses tonuyla “Bunların hiçbiri yapılmaz. Soğuk suya tutulur ve bir sağlık kurumuna gidilir” diyor.
MEB, TOÇEV ve ilaç firması AstraZeneca’nın hayata geçirdiği, üçüncü yılını doldurmak üzere olan ‘İlk Yardıma İlk Adım’ projesi için Adıyaman, Kahta Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndayız. Projeyle bugüne dek 33 il ve 100’ü aşkın YİBO’ya (Yatılı İlköğretim Bölge Okulu) gidilip 20 binden fazla öğrenciye ulaşılmış.
Bu sağlık ve eğitim projesinin amacı anlatılırken çocuklara başta söylenen cümle kayda değer: “Bu eğitim sizi profesyonel ilkyardımcı yapmaz ama en azından neleri yapmamanız gerektiğini öğreneceksiniz. Sizden istediğimiz burada giriş yaptığınız bu bilgileri evinizde ailenizle de paylaşmanız.” 

Tütün basma, 112’yi ara!
Bu önemli çünkü çoğu zaman çocuklar bölgede hayli yaygın olan kulaktan dolma bilgilerin kurbanı oluyor. Eğitimde kısa animasyon filmler seyredip eğitmenle bilgilerin üstünden geçen, her fırsatta 112 Hızır Acil numarasıyla tanıştırılan çocuklara anladıklarını ölçmek için küçük bir de sınav yapılıyor; birinci, ikinci ve üçüncü sınıflar ödüllendiriliyor. Ardından TOÇEV’li tiyatro ekibi konuyu pekiştiren küçük bir oyun oynuyor. Çocuklar bir de ilkyardım kitapçığı alarak eğitimi tamamlıyor.
Bu çocukların farkını belli edeceğine inancımız tam. Bunu, başta kanayan yaraya tütün ya da kolonya basmaktan bahseden çocukların salondan çıkarken kendi aralarında “Düşersen temiz bezle sarıp 112’yi arıyorsun ya işte!” diye konuşmalarından anlıyoruz.